Hej, jag är 15 och har problem med panikångest. Jag vet inte riktigt vad jag ska göra åt det. Jag ska börja prata med någon inom kyrkan men vet inte om det räcker. Borde jag prata med BUP eller ta någon medecin? Finns det något jag själv kan göra för att hindra mina panikångestattacker?
Terapisnack
Panikångest, vad ska jag göra?
-
Skrivet för 1 månad sedan #
-
Du kan ju iofs försöka själv, men det kan vara skönt att få hjälp och stöd! Oftast också mest effektivt!
Det kan ju räcka för dig att prata med någon inom kyrkan, det är väldigt individuellt vad som hjälper var och en. Bup är såklart ett jättebra alternativ också.
Känner du att du orkar ta tag i själv att söka hjälp? Har du någon nära vän eller släkting, vuxen, att prata med om detta? Nu är det ju iofs sommarlov, men annars är skolans kurator ett utmärkt alternativ!!! Dels som ett stöd, men han/hon vet också vart du kan vända dig om du behöver mer hjälp! Oavsett om det är samtalskontakt eller medicinsk hjälp.
Strongt av dig att redan vid 15 års ålder ha insikt och mod nog att ta tag i detta. Det kommer att bli jättebra ska du se!
Hör gärna av dig om hur det går.
Styrkekramar!!
Skrivet för 1 månad sedan # -
tack! Ja, jag har ju mina föräldrar som kan hjälpa mig att söka hjälp om det behövs. Funderar på om jag borde kontakata bup, men jag kanske ska vänta med det tills jag vet hur det går att prata med någon inom kyrkan. Jag är bara trött på att må såhär och vet inte vad som är bäst att göra :/
Skrivet för 1 månad sedan # -
Beckis, du bör kontakta BUP. Eftersom du är under 18 år så lär det främst vara terapi som man kommer rikta in sig på. Ju snabbare du får hjälp dessto snabbare kommer du börja din resa mot att må bra igen.
Ångest, depression och psykofarma-intresserad. Har själv haft problem
under delar av livet, men åter kommit på fötter. Delvis skolad inom
det medicinska området.Skrivet för 1 månad sedan # -
Nu när jag tänkt efter håller jag med frango här. Bup är nog bäst, de har välutbildad personal som vet vad som behövs. Inte för att förringa kyrkans personal på något sätt, de är ett underbart stöd för väldigt många och mycket empatiska, men jag tror att proffshjälp behövs iaf till en början.
Trivs du med stödet i kyrkan kan du ju gå där sedan, när du kommit över den värsta biten och bup "släpper" lite.
Skickar styrkekramar till dig, jag tycker du är en stark person som ber om hjälp!
Skrivet för 1 månad sedan # -
Hej Beckis,
du verkar vara en mogen tjej som kan ta bra beslut. Jag tycker precis som de övriga här att det är en god idé att prata med BUP då de har bra resurser för att hjälpa dig komma tillrätta med din panikångest. Kyrkan skall inte underskattas, många är otroligt duktiga och kan hjälpa till - men jag tror att du skulle må gott av att få hjälp av specialister inom området. Om du kan lösa det utan att ta medicin är det givetvis allra bäst, men blir det outhärdligt för dig så finns det ångestdämpande mediciner som, om du tar det när du börjar känna att paniken byggs upp, kan mildra eller hindra attacken från att blossa upp. Men detta hjälper de dig med på BUP om det blir aktuellt.Lycka till!
Med vänliga hälsningar,
MariaStuderar till socialpsykolog, har jobbat på ett behandlingshem för ungdomar med psykosocial problematik och har erfarenhet från bland annat slutenpsykiatri och dagsjukvård inom öppenpsykiatrin. Kommer till våren att gå Comuniceras terapeututbildning NLP Powerthinking.
Har skrivit en artikel om identiteten och identitetsutvecklingen som du hittar på adressen http://www.terapisnack.com/blog/2010/07/29/identiteten-och-identitetsutvecklingen/Skrivet för 1 månad sedan # -
Tänker så på dig Beckis. Hur har det gått för dig?
Skrivet för 1 månad sedan # -
Idag har jag pratat med diakonen från kyrkan, det gick ganska bra men det var lite svårt att öppna sig första gången. Det var lite svårt att våga säga men tillslut tog jag upp det med att som jag skrivit i ett annat inlägg att jag börjat inte skära ,men rispa mig i armarna, det är tyvär redan svårt att sluta :/ men hon kan kanske hjälpa mig kontakta bup eller så för jag är inte säker på om det räcker att prata med henne. Ska träffa henne imorgon igen så jag får väl se då. Och tack, snällt att du tänkt på mig :)
Skrivet för 1 månad sedan # -
Kyrkan är ett väldigt bra stöd, men har du problem med panikångest är det BUP du måste kontakta så det kan hjälpa dig med psykoterapi och ev medicinska aspekter.
Ångest, depression och psykofarma-intresserad. Har själv haft problem
under delar av livet, men åter kommit på fötter. Delvis skolad inom
det medicinska området.Skrivet för 4 veckor sedan # -
Bra Beckis!Det är starkt gjort av dig att ta tag i det här.Jag önskar att jag var lika modig som du är när jag var 15 år!All lycka!
Skrivet för 4 veckor sedan # -
Tack ! Jag har nu bestämt med mina föräldrar att vi ska kontakta bup också.
Skrivet för 4 veckor sedan # -
Heja Beckis! Håller med ssth, önskar jag var lika modig som du vid 15. Och nu vid 36...
Visst är det svårt att öppna sig, det är ju ens allra hemligaste tankar man ska säga högt. Och det till en vilt främmande människa... Men det är nyttigt och hjälper i längden.
Tror det är bra att ni kontaktar BUP, de har som sagt bättre resurser för att hjälpa dig!
Såklart jag tänker på dig, jag vet vilket helvete du går igenom just nu! Samtidigt beundrar jag dig för din styrka; att prata med föräldrar, kyrkan, Bup samt oss här. Du är en inspirationskälla!
Kram
Skrivet för 4 veckor sedan # -
Hej vännen.
Det jag kan rekomendera dig att göra i första hand är att försöka ut å röra på dig bli väldigt trött fysiskt. Då ökar ett ämne som heter Serotonin att man är deprimerad kan bero på att man har för lite utav de ämnet och därmed så kan man må lite bättre utav att ut å röra på sig. Försök att skaffa en rutin i vardagen och prata prata prata med personer i din omgivning.
När du provat de kan du gå till bup men jag skulle nog rekomendera en ordentlig psykolog dom kan sina säker jag har ingen bra erfarenhet utav BUP. Ta hand om dig. Kram /Andreas
Skrivet för 3 veckor sedan #
Svara
Senaste inläggen
ZZ1234 i tråden Jobbiga föräldrar
ZZ1234 i tråden Hjälp mig!
Smile83 i tråden Begåvningsnivå utr...
Bebe i tråden Paralyserad i drömm...
who_am_I i tråden Paralyserad i drömm...
knet99 i tråden Dilemma som ger mago...
fageln-fenix i tråden Begåvningsnivå utr...
Ascena i tråden Dilemma som ger mago...
mintax2 i tråden Någon som vet någo...
Verdani i tråden en ny till skaran
fageln-fenix i tråden Någon som vet någo...
mintax2 i tråden Någon som vet någo...
fikon i tråden Hur sänka kraven?
Jonte888 i tråden Hjälp mig!
knet99 i tråden en ny till skaran
morr(an) i tråden en ny till skaran
Verdani i tråden Associationsleken
morr(an) i tråden Associationsleken
Willy i tråden Hjälp mig
komplex i tråden snälla svara
knet99 i tråden Seriös?
anima i tråden Hur sänka kraven?
snubbeltrubbel i tråden Hur sänka kraven?
Smile83 i tråden Begåvningsnivå utr...
kaoset i tråden social fobi eller?
lovehug i tråden social fobi eller?
kaoset i tråden social fobi eller?
Weasel i tråden Seriös?
anima i tråden Seriös?
MLJ i tråden Hur sänka kraven?

