Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykologi, psykoterapi, terapi, mental träning, psykiska störningar som panik ångest. tvångssyndrom, borderline, ätstörningar mm. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Webb-TV

Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Social fobi
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Social fobi Social fobi benämms ochså social anxiethy disorder yttrar sig genom hjärtklappning, rodnad, blackouts, scenskräck, tunghäfta, tappar ord, blygsel, nervös, panik känslor, flykt beteende: Här kan du diskutera detta.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-11-12, 15:38   #1 (permalink)
Isaz
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Mar 2007
Ort: Märsta
Inlägg: 3
Standard Jobbigt att köra bil

Hej hej

Jag har nyligen gått med i en social fobigrupp men känner mig lite utanför. Jag känner igen allas problem, eftersom jag har haft alla själv vid något tillfälle. Men på senare dagar är det mest köra bil som skrämmer mig. Ingen i min grupp verkar ha liknande problem. Hur känner egentligen andra som har social fobi om att köra? Jag kan väl gissa att de flesta känner sig "trygga" i bilen, eftersom man inte direkt syns utåt. Men det är bara en gissning. Jag är hur som helst livrädd för att köra, särskilt på landsvägar och i stadstrafik (trots att körkortet är ganska nytt och jag borde vilja slänga mig ut på vägarna.)

Jag ville mest bara kolla om andra har haft liknande problem och hur de tacklade dem, eller om jag är ensam om detta. Eftersom jag blir så otroligt spänd och lätt får tunnelseende så känner jag mig som en trafikfara nu för tiden. Trots att jag håller hastigheterna så är det svårt att vara uppmärksam när man fastnar i de typiska biverkningarna av social fobi, som t.ex koncentrationssvårigheter och tunnelseende. Sitter även och spänner mig när jag inte tänker på det.

Nu har jag iallafall skrivit av mig lite, hoppas på svar...
/Tommy

Senast redigerad av Isaz den 2007-11-12 klockan 15:40. Anledning: Felstavning
Isaz är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-11-14, 07:57   #2 (permalink)
Trollsa
Senior Member
Platinamedlem
 
Trollsas avatar
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 523
Krediter: 1 574
Standard

Jag känner igen det där till viss del. Jag har inte förstått förut vad det är som gör att jag helt plötsligt kan bli så stressad och nervös... Jag har insett att det är ångest som dyker upp, ibland får jag även attacker när jag kör och det är mindre trevligt. Då måste jag stanna och vila tills kroppen och knoppen lugnat ner sig. Förut älskade jag friheten av att köra bil och nu känner jag bara rädsla. Det är synd.
Trollsa är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-11-15, 07:11   #3 (permalink)
Calm
 
Inlägg: n/a
Standard

Hej!

Jag valde att sluta köra bil då jag upptäckte att min koncentration hade blivit nedsatt + att jag fått ångest.
Fick en ordentlig attack och fick stanna, och efter det bestämde jag mig för att INTE utsätta vare sig mig själv eller andra för fara.
Har alltid älskat att köra bil, så visst är det ledsamt att behöva avstå från det nu, men att få en attack under körning kan vara förödande för många, så ett gott råd.... Låt bilen vara om ni känner av ångest eller annat... DET är en billig livförsäkring.

Ha det gott.

Calm
  Svara med citat
Gammal 2007-11-16, 16:47   #4 (permalink)
Trollsa
Senior Member
Platinamedlem
 
Trollsas avatar
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 523
Krediter: 1 574
Standard

Jag önskar att jag kunde göra som du föreslår Calm. Men tyvärr bor jag på fel plats på jorden. *ler* Men jag undviker att köra när jag har möjlighet till det. Jag känner inte att jag utsätter andra och är farlig i trafiken. Det är just andras stress och jäkt som kan utlösa attackerna för mig. Jag svänger in på första bästa p-plats och slappnar av, tar en liten promenad osv och fortsätter när allt lugnat sig.
Trollsa är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:12.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page