Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Självkänsla - självförtroende - självbild - självmedvetenhet
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Självkänsla - självförtroende - självbild - självmedvetenhet Terapisnacks forum för självkänsla och självförtroende

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-07-22, 22:09   #1 (permalink)
Venom
Senior Member
Guldmedlem
 
Venoms avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Somewhere between hell and... hell...
Inlägg: 189
Krediter: 1 123
Skicka ett meddelande via MSN till Venom
Standard Hela jag är ett fult monster

Jag känner mig ständigt ful, tjock, osmart, ointelligent, svag, feg, värdelös och missbildad m.m.
Jag orkar inte med det här livet mer.
Jag försöker att vara glad, men det går inte. jag är alltid nedstämd, trots jag säger att jag mår bra. Det var så längesedan som jag var riktigt lycklig. Har inte ens något minne av den tiden då jag senast var 100 % lycklig. jag kanske aldrig någonsin har varit 100 % lycklig...
Jag var nyss ute hos min kanin, och min granne och hans kompis gick ut ur grannens hus. jag trodde de skulle ropa "kvack kvack" åt mig, som de brukade göra då jag gick på samma skola som dem. men det gjorde de inte. men jag mår ändå skit för det. bara åsynen av dem fick mig att bli påmind om hur ful jag är.
jag bryr mig inte om utsidan, varken hos mig själv eller hos andra människor. men det är ju så många människor som bryr sig om just utsidan att det är svårt att låta bli att bry sig något alls. jag har i flera år övertalat mig själv att ingen människa skulle kunna älska mig. jag är alldeles för ful.
jag blir jämt nedstämd av att se på romantiska filmer, och filmer som handlar om vänskap. jag bara blir så avundsjuk och nedstämd av dem.
jag har ingen ork alls till att hitta på och göra saker. jag isolerar mig i mitt rum hela dagarna. jag känner att allting är tråkigt och meningslöst och jag har snart bara ett enda intresse kvar, av de två som jag nuvarande har.
jag har snart mist hela min framtidstro.
Jag vill inte leva längre.
__________________
What is written without effort is in general read without pleasure

Psycholand_@hotmail.com
Venom är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-22, 22:26   #2 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 339
Standard

Nej nej, du är inte ful du är inte värdelös med mera vad du nu kallar dig.
Du nervärderar bara dig själv.
Du är värd all respekt.
Du är en människa som alla andra. Du har troligtvis dålig självkänsla vad jag tror. Det låter så.
Du är en fin människa.
Varför mår du som du gör?
Har någon sagt till dig eller antytt att du är ful, ointelligent, svag?
Jag vet tyvärr, att det är för j-vla många som bara bryr sig om utsidan.
Varför kan folk inte se insidan av personen. Det undrar jag också väldigt mycket över.
det är bara du som tror att du är dem elaka sakerna du beskriver. Även om det är någon som sagt att "du är osmart"...Så är du inte det.
Det är någon själv som är avundsjuk på dig eller inte själv kanske mår så bra. Det är vad jag tror.
Ha de gott.
/fisken.
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-22, 22:47   #3 (permalink)
Venom
Senior Member
Guldmedlem
 
Venoms avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Somewhere between hell and... hell...
Inlägg: 189
Krediter: 1 123
Skicka ett meddelande via MSN till Venom
Standard

Jag vet inte varför jag mår så här dåligt... det kanske beror på att jag var typ mobbad från 1an till 9an.
från 1an till 6an var jag en riktig ensamvarg. i 2an var jag dock inte så ensam i skolan. jag hade en bästis där i den staden från dagis till 6an. men hon var oftast med andra kompisar i skolan, och jag blev då utstött, vilket jag var kanske från 3an till början av 6an.
det var jag som var den utstötta och fula i skolan. alla tyckte att jag var ful. några bara höll på och tjatade hela tiden om hur ful jag är.
på högstadiet (då bodde jag i en annan stad) så kallade de mig för fisken och ankan, på grund av mina ganska stora läppar. de ropade "kvack kvack" efter mig.
och under alla dessa år så har jag lyssnat på dem, låtit dem övertala mig om att jag faktiskt är ful. och det verkar helt omöjligt för mig att börja tycka om mig själv.
i mina egna ögon kommer jag för alltid se mig som ett missfoster, som en av mina mobbare en gång kallade mig...
__________________
What is written without effort is in general read without pleasure

Psycholand_@hotmail.com
Venom är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-22, 23:09   #4 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 339
Standard

Förstår att det sitter så inpränt i huvudet. Men låt dem inte vinna över dig. Du är ingen förlorare. Det vet jag att du inte är. Det är dem som har problem. Inte du. Jag blev själv aldrig mobbad men blev utfryst 2 ggr...som jag minns svagt. Har antingen förträngt det. Sen har jag blivit kallad för "MBD" när jag var 8 år gammal. (Kallas för idag DAMP/ADHD) För att jag hade ganska svårt i skolan...Det tog jag aldrig åt mig. Vet ej varför.
Kom ihåg: Du är ingen förlorare, du är en vinnare.
Stå på vinnaren nu.
Ett tips som jag vill ge; Skriv 5 positiva egenskaper om dig. dock inga negativa. Vad är du duktig på ect? Ta fram alla positiva saker, och intala dig själv. Detta kan ingen ta ifrån mig.
Lycka till.
//fisken.
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:46.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page