Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > PMS - PMDD- mensproblem - mensvärk - menssmärtor
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

PMS - PMDD- mensproblem - mensvärk - menssmärtor Här kan du diskutera frågor som gäller PMS, PMDD och boken mensmonstret

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-10-01, 15:22   #1 (permalink)
notis
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 7
Standard Man Till Ett Mensmonster

Hej!
Jag är en man som har en fru som är skogstokig 14dar innan mens.
Det trappar upp och når toppen efter ca 10dar och sedan är det outhärdligt i 4 dar.
Jag och sonen som är 13år har stora problem med Fru/mamma. vi vet inte vad vi ska göra för allat vi gör så blir allt fel. Min fru äter tabletter 10dagar inan mens(dom inehåler sertralin) hon fick det för ett antal år sedan av gynikologen. Men enligt mig så hjälper dom inte.(hon lysnar inte på mig att dom inte hjälper) Hennes humör har blivit värre och värre med åren. vi har två barn en kille på 13år och en tjej på 6år. Det axelererade efter sista barnen. och nu är det så outhärdligt att jag funderar på att lämna henne. vi har varit tillsammans i 20år och gifa i 15år. om jag ska brätta en vanlig månad i mitt liv(Hon går in i sitt arbete så söndag till fredag är hon fult fokuserad på sitt jobb hon är lärare. så det fins bara en kväll i veckan hon sitter er och myser med oss anndra. och sex är inte att tänka på då vår son är uppe sent. och vi har ju bara 4 veckor/månad och det innebär att det finns 4 lördagar/månad och ut av dom har hon mens 1 och skogstotig 2 det inebär att det finns 1 kvar till samm liv. och det är jätte jätte lätt att det går fel och då blir det inget av alls.) jag älskar henne till 95% men det är dessa 5% som får hella lasset att ge vika. Min fru är 37år så det kan väl inte vara klimakteriet redan eller.
HJÄLP MIG vad ska jag göra?
MVH
En man som inte orkar längre
notis är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-10-03, 13:08   #2 (permalink)
Anne73
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 8
Standard

Hej Notis,
Kan inte låta bli att le en smula när jag läser ditt inlägg.
Konstaterar stillsammt att hormoner är starka grejer och din fru verkar ha drabbats av förgiftning :-)

Jag tror inte att hon har kommit in i klimakteriet ännu. Visserligen finns det säkert ingen nedre gräns för när man kan komma i klimakteriet men hon fungerar ju bra i en och en halv vecka per månad i alla fall.
Vilket får mig att bli oerhört imponerad av dig, att du verkligen orkar.

Det kan vara så att hormonbalansen efter sista barnet hamnade i felläge. Har man mycket omkring sig påverkar det hormonerna också.

Jag tror att det hade varit en god ide att prata med en gynekolog som kunde ta några prover på den hormonella balansen och kanske styra upp det hela.
Hon kanske behöver gå på en viss sorts p-piller under en period för att få systemet i balans, så att säga.
Inte bara för din och barnens skull utan även för hennes.
Hon måste ju ha det jättejobbigt, hon med. Så mycket energi som går åt att vara arg...PUH.

Du kunde kanske försöka ta samtalet i slutet av hennes mens...
Anne73 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-10-04, 12:19   #3 (permalink)
notis
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 7
Standard

Tusen takc för ditt in lägg. Det stärker mig i min strävan efter en lungn familj. jag ska nu försöka att komma upp i krediter så jag kan ladda hem "MENSMONSTRET".
det är skönt att hör att man är stark som orkar. men jag älskar ju henne jätte mycket. jag har nu säkert läst 200st inlägg på olika forum för att få en förståelse i hennes problem. tusen tack än en gång.
notis är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:48.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Sökmotoroptimeringav SEOdesign