Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Grannfejden - grannproblem
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Grannfejden - grannproblem Här kan du diskutera om du har problem med dina grannar

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-09-25, 22:19   #1 (permalink)
ioor
Junior Member
Bronsmedlem
 
ioors avatar
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 29
Standard Min granne...

Jag har konstiga grannar under mej,
Jag får inte göra nått utan att tjejen klagar på mej,spelar jag lite musik så börjar hon spela HÖG musik,hon klagar på att mina hundar gör sina behov på balkongen,vilket dom inte alls gör å att dom skäller när jag inte är hemma,de roliga är att de gör dom inte alls,jag har gömt mej utanför å lyssnat en timme och de har vart tyst.Hon får minnsan leva om hur mycke hon vill och det får inte jag göra...Det går inte att prata med henne,har provat...Vad ska jag ta mej till???Jag är jhu inte den som ringer och klagar på mina grannar...
ioor är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-09-29, 09:45   #2 (permalink)
Marie Berntsson
Expert
Guldmedlem
 
Marie Berntssons avatar
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 240
Standard

Hej Ioor!

Du kan visst klaga på dina grannar. Det som är viktigt att komma ihåg när man bor i ett hyreshus, (vilket jag gissar att du gör) är att det förekommer ljud. Det finns alltid regler om när det ska vara tyst, ofta är det mellan 23.00 och 06.00, men det kan förekomma variationer. Fest får man ha ibland, men inte varenda helg. Barn låter och det får man acceptera om man skulle råka ha barn ovanför sig tex. Däremot ska man inte acceptera att barn tex spelar fotboll inomhus eller hoppar hopprep.

Du kan säga till din granne att du inte låter dina hundar göra sina behov på balkongen. Jag tror också att hon är lika rädd för konflikt som du, eftersom hon sätter på egen musik som ett slags trots, när du spelar musik, om du förstår vad jag menar. Det bästa är naturligtvis att du börjar att prata med henne, hjälper inte det så säg till hyresvärden. De kan då säga till din granne.

Lycka till.
__________________
Marie är utbildad i Master Powerthinking med kognitiv inriktning. Hon arbetar mycket med ångest/panikångest, självskadebeteenden, självmord, självkänsla och BDD mm. En både inkännande och engegerad person, där inga känslomässiga kränkningar är för stora.
Vill du ha Marie som terapeut, hör av dig till marie@comunicera.se
Marie Berntsson är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-10-02, 01:36   #3 (permalink)
Hope
 
Inlägg: n/a
Standard

Fråga henne om det "finns något" roligt och ra i hennes liv. Kom ihåg att det är hon som lider mest, som måste reta sig på dig hela tiden, Nonchalera henne och titta på henne med en "jag tycker synd om dig min". Försök släppa det eller se det som en duell, spelar hon högre, så ös på du oxå. Kram
  Svara med citat
Gammal 2007-10-02, 13:50   #4 (permalink)
Calm
 
Inlägg: n/a
Standard

Tror inte att en överröstning vore en bra strategi.
Försök att få till en kommunikation med grannen och påtala att du blir störd. Hjälper inte det får du gå till hyresvärden.
  Svara med citat
Gammal 2007-10-02, 23:34   #5 (permalink)
Hope
 
Inlägg: n/a
Standard

det är inte alltid det går att prata med grannen, det skrev ioor oxå. En väninna har samma problem, det har slutat med att hon fått göra en polisanmälan för trakasserier. Hon har pratat med hyresvärden X antal gånger, på vissa biter det bara inte.
  Svara med citat
Gammal 2007-10-03, 09:03   #6 (permalink)
Calm
 
Inlägg: n/a
Standard

Jag såg att ior skrev det, men jag menar att varför ska man sänka sig till samma nivå som grannen.. Kan bli svårt att klaga om man gör samma sak själv... Syftar på en ev överröstning.

Gå till hyresvärden. Ring störningsjouren om ni har en sådan.
Det finns saker att göra utan att ge igen så att säga.

Lycka till.

Calm
  Svara med citat
Gammal 2007-10-04, 21:11   #7 (permalink)
ioor
Junior Member
Bronsmedlem
 
ioors avatar
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 29
Standard

Tackar för alla råden,allt e välkommet just nu...
Nu har det vart tyst i några dagar där nere,skönt...Men snart blir det väl liv i luckan,de e jhu helg snart...Jag har försökt att spela lite högre än jag brukar göra men nu verkar det som om dom har köpt ny stereo eller nå för nu dånar de verkligen när dom sätter igång...Jag orkar inte bry mej snart nå mer.
Har kommit på varför hundarna skäller ibland,de e jhu för att grannen spelar HÖG musik....
ioor är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-10-06, 10:41   #8 (permalink)
Calm
 
Inlägg: n/a
Standard

Ring störningsjouren om det blir för mkt oväsen. INGEN tid på dygnet får man störa sina grannar.

Lycka till

Calm
  Svara med citat
Gammal 2007-11-05, 19:49   #9 (permalink)
ioor
Junior Member
Bronsmedlem
 
ioors avatar
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 29
Standard

Nu e dom igång igen,spelar hög musik så att glasen i mitt vitrinskåp darrar.
Dom spelar nog för kung å fosterland nu den sista tiden innan deras bebis kommer ut...F¤n vad less jag är nu.....
ioor är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-11-20, 16:06   #10 (permalink)
ioor
Junior Member
Bronsmedlem
 
ioors avatar
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 29
Standard

Trotts att bebisen har kommit nu så spelar dom musik,inatt var de HEMSKT.De dånade därifrån å barnet bara skrek.Jag vågar inte gå ner till dom å ringa på,vet att killen tar droger.Ringer jag nån annan så vet dom jhu att de e jag som har ringt!Tycker verkligen synd om barnet,jag vet att jag måste göra nått snart men VAD ska jag göra????Hjälp mej,barnet far jhu illa....
ioor är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:22.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page