Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Grannfejden - grannproblem
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Grannfejden - grannproblem Här kan du diskutera om du har problem med dina grannar

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-10-16, 22:13   #1 (permalink)
Kissen
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 1
Question granne + katter

Hej!

Är en tjej som bor i en hyresrätt med egen ingång, har tre ute katter som får springa ut när de vill. Jag har bott här i snart två år och har aldrig haft problem innan med att grannar klagat. Men en dag när jag kom hem från jobbet så satt det en lapp på min ytterdörr, på denna stod det att de va trötta på katterna som springer runt och tar fåglar mm... och att de ville jag skulle göra dem till inne katter eller att jag annars isf skulle ta och flytta till landet. Jag menar har inte mina katter rätt till att vara ute? jag är ju knappast den enda som har katter som springer ute. Det som är mest irreterande är att i sommras satt de och mata mina katter när de satt ute och åt. är det isf rätt?

Sen att de inte vågade skriva under med namn utan bara grannen mitt emot. Huset mitt emot är fler familjs hus där det inte bor några familjer utan bara äldre och yngre ensamstående.

Vad ska jag göra åt denna saken?
Kissen är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-10-16, 23:15   #2 (permalink)
Jonas
Expert
Platinamedlem
 
Jonass avatar
 
Reg.datum: Sep 2005
Inlägg: 4 198
Krediter: 16 100
Standard

Hej

Det är alltid fegt att skriva anonyma lappar. Jag tycker det inte är så farligt om dina katter någon gång lyckas men konsten att fånga en fågel. mina katter som jag hade kunde på sin höjd släpa hem en död mus.
Mitt förslag är att du sätter upp en lapp se förslag sist

I min bok Tjockholmsbibeln finns ett avsnitt om
Koksten att säga nej. En del exempel handra om vikt men det kan du bortse ifrån.

” I den här sessionen förser vi dig med modeller och verktyg som medför att du blir bättre på att sätta gränser.


Att sätta gränser

Visst kan det ha varit svårt att stå upp för sig själv. Många av oss hamnar antingen i läget att inte säga något alls, eller också hamnar vi på en kollisionskurs som bara gör saken värre. Hur säger man nej till mat utan att såra en annan persons känslor?
Det första du måste lära dig är att börja tala och tänka i jagform. Då kommer du att ta ansvar för dina känslor på ett helt annat sätt, än om du använder du eller man. Genom att du talar i jagform, undviker du också att tala negativt om den andra personen: ”Du ställer inte upp tillräckligt”, ”Du förstår inte situationen” osv. När du istället talar utifrån dig själv, dvs. använder jagform, ger du ett tydligare uttryck för dina känslor och undviker att konfrontera din motpart. Detta i sin tur kommer att utveckla din självaktning genom att du litar på ditt eget omdöme och dina känslor.

Exempel: ”- Du är så jävla elak när du gör dig rolig över min vikt!”
Istället kan du säga: ”- Jag känner mig illa till mods när du gör dig rolig över min vikt.”

Sättet du uttrycker dig på är naturligtvis också viktigt. Om du skrikande levererar budskapet: ”- Jag känner mig illa till mods när du gör dig rolig över min vikt!”, får detta samma konfronterande effekt som när du talar i duform. Vad många inte tänker på, är att en duform omedvetet bjuder in till diskussion…

I en del fall behöver du inte diskutera – utan bara ge uttryck för hur du vill ha det.
Om du har en partner som talar om för dig att du inte kan ta andra jobb, kan du helt enkelt bara säga: ”Jag ska byta jobb.” Om han eller hon skulle komma tillbaka och vilja diskutera, så diskuterar du inte utan säger bara: ”Jag har bestämt mig för det. Jag ska ta ett nytt jobb.” Vill du förklara, kan du bara säga att det är för ansträngande för din rygg eller att det är för sena kvällar – punkt slut.


Det finns en kommunikationsmodell som heter Nora, som jag lär mina klienter och som förbättrat deras kommunikation avsevärt.
  • NowNuvarande situation.
  • OutcomeÖnskat resultat.
  • Reason Skälet till varför vi önskar ett annat resultat.
  • AskAvsluta med påhängd fråga.

Låt mig illustrera med två exempel. Läs hela det första exemplet innan du läser nästa.

Now:

1) När du bara sitter tyst och inte säger något, får du mig att känna mig olustig och otrygg.

2) Idag när du gjorde dig rolig över mina motionsvanor blev jag ledsen.

Outcome:

1) Jag skulle vilja att vi kunde ha en klar och tydlig kommunikation, istället för att jag ska behöva gissa mig till vad du känner inför olika saker eller vad du har för behov.

2) Jag skulle vilja att du inte gör dig lustig över min vikt.

Reason:

1) Skälet till det är att jag tror att vår relation skulle må bra av tydlig och klar kommunikation. Det skulle vara lättare för mig att matcha dina behov, om jag visste vad du känner.

2) Anledningen till det är att jag inte tycker att jag eller någon annan förtjänar att bli
hånad offentligt.

Ask:

1) Skall vi sätta oss ner nu och diskutera det här eller vill du ta det efter maten (påhängd ”ja” fråga)?
2) Om du har några synpunkter på det sätt som jag hanterar min vikt, vill jag att du tar det med mig privat eller inte tar upp det över huvudtaget.

Låt oss titta närmare på strukturen bakom modellen:


Steg 1: Du redogör för situationen och att berättar vad du känner. När X inträffar känner jag osv. Tanken med att tala om vad man känner är att känslor är interna sinnestillstånd som inte anklagar eller utmanar någon. Det blir svårt för motparten att anklaga dig för vad du känner.

Steg 2: Du går in och talar om hur du vill att saker och ting ska vara i framtiden.

Steg 3: Du underbygger sedan vår vilja med argument till varför du vill ha det så.

Steg 4: Du avslutar med en följsam fråga, som avslutas med påhängd fråga.

Alla fyra steg är viktiga för att modellen ska få en så bra effekt sommöjligt.


För några veckor satt det en anonym lapp om skötseln av katter Det gjorde mig ledsen

Jag skulle önska att du som skrev det hörde av mig till mig direkt så vi kan lös konflikten direkt

Det är mycket mer konstruktivt

Knacka på eller ring det som passsar dig bäst


Hälsnigar




Lycka till

Jonas Gåde
__________________
Comunicera - Göteborg, Stockholm, Hässleholm, Alingsås, Halmstad, Uddevalla, Falkenberg, Linköping
031-774 00 67

Jonas Gåde är Master och Trainers Trainer i Powerthinking. Författtare till Servicemanual till ett bättre liv, Tjockholmsbibeln, Mensmonstret och Magiska relationer. Vill du boka Jonas som föreläsare maila: jonas@comunicera.se eller ring 0708-11 11 61.
Alla inlägg som Jonas skriver är intellektuell egendom och upphovsrättsskyddad av Comunicera Powerthinking.
Kopiering utan tillstånd kan resultera i rättsliga åtgärder.
Jonas är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-10-23, 23:10   #3 (permalink)
apekatt
Member
Bronsmedlem
 
apekatts avatar
 
Reg.datum: Sep 2007
Ort: Luleå
Inlägg: 35
Standard

Personligen anser jag att folk inte ska bo i bostadsområden alls om de inte står ut med lösa katter, skrattande barn i flock eller folk som lägger sig efter 21:00.

Och vilket fånigt argument om fåglar! Har de tänkt att mata dem eller? Locka vilda fåglar till ett bostadsområde? Vad är det för slags djurplågare ni har där egentligen?
Nä fy fasen, så fort man hänger ut sitt täcke så landar det nån talgoxe för att värma fötterna och skita. Och då bor jag på ett område med 400 hushåll och ca 500 katter. Jättekonstigt, eller hur...

Hmm, detta var inte mycket till bra svar förstås, men försök ändå va schysst med grannarna, fjäsk lönar sig faktiskt hahahaha.. då får de svårare att gnälla. Du vet, det är som med massmördare och psykopater, det gäller att få dem att se dig som en person inte ett hatobjekt.
apekatt är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-10-26, 11:10   #4 (permalink)
Hope
 
Inlägg: n/a
Standard

Katter är ju faktiskt rovdjur, det tillhör deras natur att ta fåglar och faktisk möss oxå, det borde dom väl vara nöjda med i alla fall, möss är det väl ingen som vill ha inne?
Kram
  Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:08.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Sökmotoroptimeringav SEOdesign