Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Grannfejden - grannproblem
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Grannfejden - grannproblem Här kan du diskutera om du har problem med dina grannar

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-09-05, 12:31   #1 (permalink)
Calm
 
Inlägg: n/a
Talking Grannar

Hej!
jag har grannar som tror att dom befinner sig i djungeln, för dom spelar för hela bostadsområdet och inser inte att det är störande..
Jag är känslig för ljud i för stor skala,och jag ahr påtalat för dessa grannar att det är mkt lyhört, och jag föreslog att vill dom spela så in i vassens högt, vore det en idé att införskaffa trådlösa lurar, för då kan dom gå fritt i bostaden och nynna, och inte stör dom ngn helelr.
Jag tror att ALLt går att lösa till det bästa så länge man har en öppen och rak kommunikation.

Tro nu inte att jag gick och ringde på vid första speltillfället, för jag samlade mod länge länge, men sa till slut till mig själv... Vad är det värsta som kan hända? .. Jo, att jag får dörren i plytet, och det hade jag kunnat ta, men nu hade jag ju turen att dom var resonabla.

Hade dom inte respekterat min önskan om tystnad så hade nästa steg blivit antingen bostadsbolaget eller störningsjouren, men det är åtgärder jag skulle vidta vid absoluta krissituationer.

Peppar peppar ta i trä
  Svara med citat
Gammal 2007-09-06, 12:35   #2 (permalink)
Jonas
Expert
Platinamedlem
 
Jonass avatar
 
Reg.datum: Sep 2005
Inlägg: 4 198
Krediter: 16 100
Standard

Hej Calm

Du gjorde helt rätt som tog upp frågan.

En bra strategi kan vara att prata med dem igen och säga hur mycket du uppskattar att de tog hänsyn och säga att det inte alltid folk förstår osv

Det kommer ytterligare förstärka er relation och göra det lättare att kommunicera om det dyker upp något nytt problem.

Fördelen är att att ni bygger en relation inte bara när det är problem



Lycka till
Jonas Gåde
__________________
Comunicera - Göteborg, Stockholm, Hässleholm, Alingsås, Halmstad, Uddevalla, Falkenberg, Linköping
031-774 00 67

Jonas Gåde är Master och Trainers Trainer i Powerthinking. Författtare till Servicemanual till ett bättre liv, Tjockholmsbibeln, Mensmonstret och Magiska relationer. Vill du boka Jonas som föreläsare maila: jonas@comunicera.se eller ring 0708-11 11 61.
Alla inlägg som Jonas skriver är intellektuell egendom och upphovsrättsskyddad av Comunicera Powerthinking.
Kopiering utan tillstånd kan resultera i rättsliga åtgärder.
Jonas är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-09-06, 22:10   #3 (permalink)
Calm
 
Inlägg: n/a
Standard

Hej!
Jag har talat med mina grannar efter att detta hände.. Dom har bett om ursäkt och naturligtvis godtog jag det.
Det är ju så att man ibland inte är medveten om saker, och då är det bra att någon påpekar det, såsom jag gjorde till dom.

Det är för övrigt goa människor så allt är frid och fröjd :-)

Ha det gott.
  Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:43.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Sökmotoroptimeringav SEOdesign