Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Fysiska kränkningar -våldtäkt - incest - sexuella övergrepp - sexuella trakasserier
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Fysiska kränkningar -våldtäkt - incest - sexuella övergrepp - sexuella trakasserier Här kan du ställa frågor om fysiska och psykiska sexuella övergrepp, våldtäkt, incest och andra kränkningar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-09-21, 15:32   #1 (permalink)
oälskad
Senior Member
Diamantmedlem
 
oälskads avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 385
Krediter: 1 189
Unhappy Är rädd hela tiden

Är så trött, sover knappt, vaknar hela tiden orkar ingeting.
Är rädd hela tiden, varje gång jag hör nån i trappen så tror jag att det är nån som ska komma in till mej och våldta eller döda mej.
Orkar inte ha det så här igen.
Känns som jag åkt tillbaka flera år i tiden i bland.
oälskad är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-09-23, 01:14   #2 (permalink)
ffff
Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 43
Standard

Hej!

Jag läste om hemskheterna du talade om tidigare. Får du nu hjälp av någon? Jag tycker inte att du skall behöva ta itu med alla dessa känslor själv.

Varma hälsningar.
ffff är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-09-23, 10:16   #3 (permalink)
Calm
 
Inlägg: n/a
Standard

Hej!
Jag har inte läst dina tidigare inlägg, men det du skrivit här gör att jag personligen anser att du genast ska söka hjälp så du får bearbeta det som hänt, för du ska inte behöva leva i sådan skräck.

Det är alltid jobbigt och upprivande att rota i henskheter man utsatts för, men har man väl kommit igång så delar man med sig och succesivt känns det bättre.

Skickar styrka till dig vännen.

Calm
  Svara med citat
Gammal 2007-09-23, 22:52   #4 (permalink)
oälskad
Senior Member
Diamantmedlem
 
oälskads avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 385
Krediter: 1 189
Standard

Tack Calm, jo vet. Men det låser sej bara.
oälskad är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-09-24, 09:03   #5 (permalink)
Calm
 
Inlägg: n/a
Standard

Jag vet att det är svårt at öppna upp och prata om vissa saker, men jag är övertygad om att du klarar det.
Första gången jag skulle göra det, sa jag till personen i fråga att jag har en spärr som gör att jag inte kan börja prata, men om Du ställer frågor så svarar jag, och då gick det lättare, och med tiden var det inga problem.

Det känns oerhört skönt efteråt att ha fått ur sig saker och vetskapen om att man inte är ensam om det hjälper mycket... Du delar ju med dig av det jobbiga, och Du har inte gjort något fel... Du blev utsatt...

Glöm ALDRIG att du är värdefull.

Calm
  Svara med citat
Gammal 2007-09-24, 21:36   #6 (permalink)
oälskad
Senior Member
Diamantmedlem
 
oälskads avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 385
Krediter: 1 189
Standard

Tack, känner mej inte speciellt värdefull just nu.
Vet att det är så men ibland vägrar hjärnan att tänka klart.
Lilla jag
oälskad är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:30.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page