Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Psykologi - psykoterapi - KBT - kognitiv terapi
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Psykologi - psykoterapi - KBT - kognitiv terapi Här kan du ställa frågor om ångest, panikångest, tvångssyndrom, tvångshandlingar, självkänsla, fobier, psykiska störningar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-09-06, 17:27   #1 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 337
Post Blir irriterad på en arbetskamrat...

Jag har två frågor.
Denna person utnyttjar mig. Ect, gör kaffe, öppna fönstret, hämta papper...Jag ska dra tippex över något felskrivet som denna person gjort!!
Denna person utnyttjar mig på att svara i telefonen om inte den ansvariga är där. Även om personen är närmast!!
Jag sa en gång att "Du får göra kaffet" Då låtsas personen inte svara på att jag sa något. Jag blir så arg. Är trött på detta.
Eller är det mig det är fel på?
Hur ska jag säga?

En sak till, jag har hela tiden sån överskottsenergi på jobbet. Jag kör på hela tiden. Jag stressar upp mig själv. Jag kan inte ta det lugnt. Dem kallar mig Bulldozern på jobbet. Sedan blir jag irriterad över att saker läggs på fel plats. sånt blir jag galen på.
Jag kan inte varva ner förräns 1-2 timmar efter ett arbetspass. det fortsätter hemma. Då jag diskar och gör det och det.
Kände en gång att jag fick hjärtklappning och såg konstiga saker. Något svart som fladdrade framför mig. Det var riktigt otäckt. Men det försvann efter ett tag.
Det var nog att jag stressade upp mig?
Kan någon ge lite tips på hur man varvar ner?
jag har för övrigt svårt att ta det lugnt. Måste hela tiden göra något.

/Fisken
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-06, 21:46   #2 (permalink)
Marie Berntsson
Expert
Guldmedlem
 
Marie Berntssons avatar
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 237
Standard

Hej!

Visst kan du bli bättre på att sätta gränser. Säg helt enkelt nej, jag vill inte, om det inte är din arbetsuppgift. Man kan säga nej i en trevlig ton. Förmodligen så har du lärt den här personen som utnyttjar dig att det är okej att utnyttja dig. Då får du helt enkelt lära henne att det inte längre är okej. Om hon gruffar och bir sur handlar det me´r om henne och att hon inte får som hon vill längre.

När det gäller Det andra problemet är min första tanke: Vad är intentionen bakom att du gör så mycket och måste hålla igång hela tiden? vad händer när du stressar ner/varvar ner? Det är svårt att svara på vad som hände, men visst kan det vara stress eller möjligtvis en begynnande panikattack. Men man kan få lite hjärtklappning vid vanlig stress.

Skriv gärna tillbak och beskriv ytterligare.

Mvh
Marie
__________________
Marie är utbildad i Master Powerthinking med kognitiv inriktning. Hon arbetar mycket med ångest/panikångest, självskadebeteenden, självmord, självkänsla och BDD mm. En både inkännande och engegerad person, där inga känslomässiga kränkningar är för stora.
Vill du ha Marie som terapeut, hör av dig till marie@comunicera.se
Marie Berntsson är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-06, 22:45   #3 (permalink)
Ms Mercury
Senior Member
Platinamedlem
 
Ms Mercurys avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 669
Krediter: 2 224
Standard

Fisken
Har själv blivit utnyttjad av kollegor som tror att jag är någon slags betjänt bara för att jag är den enda under 30 på jobbet. Lilla gumman hit o lilla gumman dit, man kan bli galen på tanterna och farbröderna!
Det enda jag kan råda dig till är att säga ifrån så tydligt som möjligt. Om du blir ignorerad tar du upp det med chefen.
Du har ditt arbete och hon har sitt, du får inte betalt för att passa upp på henne.
Lycka till : )
__________________
"Om något kan gå fel så kommer det göra det"
Ms Mercury är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-06, 23:22   #4 (permalink)
Änglaflickan Inez
Moderator
Platinamedlem
 
Änglaflickan Inezs avatar
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Norrköping
Inlägg: 2 281
Krediter: 8 631
Standard

precis som marie skriver, du får lära aebetskamraten att det inte är okej att göra så.

och det handlar inte om att du ska snäsa av personen elelr något, utan du ska handla på ett kompetent sätt.

vad är då kompetent kan man undra

Lite tips för När du snackar med henne om pronlemet så:

BESKRIV då för den andre personen hur situationen är, och exakt vad du reagerar på

UTTRYCK dina känslor och åsikter på situationen ( ta inte för givet att dina känslor och åsikter är självklara för andra) För klara sammanhanget... använd jag formuleringear ex: jag vill..... jag vill inte.... jag blir.... jag känner...

HÄVDA DIG själv genom att begära det du vill och säga nej till det du inte vill ( anat inte att andra kan räkna ut vad du vill utan att du talar om det, utgå inte från att andra kan läsa dina tankar, vänta dig inte heller att andra ska förstå hur svårt det är för dig att klart å tydligt be om det du vill.

KLARGÖR FÖLJDER genom att berätta för den andre personen om de positiva följderna som bli om du får det du vill. Om det krävs kan du oxå förklara de negativa följerna som blir om det fortskrider som det är nu.. hjälp personen att känna sig väl till mods när denne gör som du vill eller accepterar din ståndpunkt. Visa personen uppskattning efteråt

VAR MEDVETET NÄRVARANDE- koncentrera dig på det mål du har och låt inte annat distrahera dig. Var uthållig- begär/neka flera gånger om det öär det som behövs. Om den andre angriper dig, hotar eller försöker byta samtalsämne, så strunta i det. Svara inte ens på den typen av angrep. utan fortsätt arbeta med ditt mål.

UPPTRÄD SÄKERT: tala med srtadig röst, tänk på kroppsspråket. ha ögonkontakt. undviok att viska å stirra ned i golvet. säg inte saker i stil med " jag vet inte men....."

FÖRHANDLA var bered att ge för att få, erbjud alternativa lösningar om det behövs. Vänd på situatinen-alltså ta inte på dig hela ansvaret för problemet utan fråga efter alternativ ex " vad tycker du vi ska göra?" hur tycker du vi ska lösa detta problemet"


var saklig, gå inte till attack, håll dig till saningen, ursäkta dig inte, stå för dina värderingar. bekräfta den andre personen, var lättsam- le, använd humor om du kan, försök vara avspänd, istället för att gå i taket direkt.
Änglaflickan Inez är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-07, 02:41   #5 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 337
Standard

Hej.
Tack, för ditt svar.
Nej, det är inte min arbetsuppgift. Men ibland behöver man såklart svara i telefonen, men hon är ju närmast...Jag ska säga ifrån. Måste se till att det blir.
Det andra jag har försökt att varva ner, men det funkar inte så bra. Jag blir rastlös på ett något vis. Men har jag gjort det så somnar jag om jag sätter mig ner eller så. För jag är så trött, egentligen. Då måste jag hålla igång. För då känner jag inte av tröttheten på samma vis. Det är väl någon slags kompensasion. Tar jag det lugnt på jobbet, för jag har försökt. Då känner jag mig dålig, jag gör inte mitt jobb. Jag vill ju inte känna så, men gör det ändå. Hittar inget lugn...
/Fisken
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-07, 02:43   #6 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 337
Standard

Pisces,
Jag brukar säga så, för jag fattar inte vad dem menar egentligen ibland....Eller så är det tvärtom.
/fisken
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-07, 02:45   #7 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 337
Standard

Ms Mercury, Nej precis. Så är det ju. Det har påverkat mig på jobbet...Jag blir irriterad och kör på ännu mera.
/Fisken
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-07, 02:46   #8 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 337
Standard

Änglafickan Inez, Tack det var bra tips. Dem ska jag läsa lite.
Kanske lära mig något...
/Fisken
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-07, 09:20   #9 (permalink)
komplex
Senior Member
Guldmedlem
 
komplexs avatar
 
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 190
Standard

Hej Fisken,

Jag har varit med om något liknande. Jag var nyanställd tekniker. Det var nästan bara män på arbetsplatsen men min gruppledare var också kvinna och rätt mycket yngre än jag. Hon la stora högar med papper på mitt skrivbord som hon tyckte jag skulle kopiera, hon sa åt mig att koka kaffe till mötena m.m. Hon hade en rätt aggressiv aproach.

Många uppfattar mig nog som blyg och tillbakadragen, men jag är tyvärr är inte lagd åt det diplomatiska hållet och kunde inte lugnt berätta hur jag uppfattade situationen och att det inte var mitt jobb att kopiera hennes papper, och alla i gruppen borde turas om att koka kaffe.

Jag gick istället i taket och gick till min chef som kallade in oss båda på samtal. Jag var jätte arg hela mötet och gick emot nästan allt vad chefen och gruppledaren sa.

De gav upp och lät mig vara. Mitt och gruppledarens förhållande var spänt de två år vi jobbade tillsammans, men jag lämnades i fred från min gruppledares översittar fasoner. Chefen verkade förvånansvärt oberörd av det hela.

Det är bättre att vara skicklig diplomat, men det kan fungera att bli fly förbannad också.

När det gäller att varva ner, får du medvetet gå emot sig själv. När du märker själv att du börjar varva upp, kanske hålla i massor av trådar på jobbet och så vidare. Tvinga dig själv att dämpa dig fast det just då känns onaturligt. Min personliga erfarenhet är att man blir lite "hög" av att vara högpresterande.

Gå ut i pausrummet minst varje timme och ta det lugnt några minuter. Om det är tillåtet på din arbetsplats sätt dig framför datorn och läs nyheterna i någon dagstidning. Ta en lång promenad på lunchrasten.
__________________
"Ta det du behöver och lämna resten."

Senast redigerad av komplex den 2008-09-07 klockan 11:03.
komplex är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-09-07, 15:00   #10 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 337
Standard

Jag brukar gå till vattnet och kolla...bara drömma mig bort.
Det kan lugna mig lite på rasterna...
/fisken
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:49.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page