Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Sveriges största community för dig som har frågor om psykologi, terapi, mental träning, psykiska störningar. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Webb-TV

Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Fråga våra experter
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Fråga våra experter Här kan du ställa frågor om ångest, panikångest, tvångssyndrom, tvångshandlingar, självkänsla, fobier, psykiska störningar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-06-19, 19:32   #1 (permalink)
Artemis
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Uppsala
Inlägg: 2
Standard Jag är kär i två personer

Hej alla Terapisnackare,

jag är ny här, har läst era kloka tankar och råd ett tag men nu registrerat mig. Jag vill gärna ha er hjälp med mitt stora problem - att jag är kär i två män, den jag lever med och den jag har haft en relation till förut. Jag lever inte ut min kärlek till den förra på annat sätt än att vi behåller kontakten och att jag inte kan stå ut med ett liv utan att vi har varandra på något sätt. Samtidigt känner jag skuld och rädsla att såra båda, jag sviker ju både dem och mina ideal. Samtidigt verkar det så brutalt och idiotiskt att livet inte ska kunna innehålla fler människor som man också älskar på ett annat sätt än som vänner. Jag vill inte jämföra dem men det blir så - den jag lever med är trygg och pålitlig men mycket olik mig, den andra har jag så mycket gemensamma intressen med men vi vill leva på så olika sätt. jag har förlorat förmågan att vara nöjd med det jag har, jag har som en längtan, en hunger inuti, efter något mer än en ordnad trygg vardag. Jag vill att livet ska brännas och kännas, inte bara löpa som på en tråd. Samtidigt vet jag att så många skulle vara överlyckliga över det ajg har i mitt liv, så jag skäms för min girighet.

Är det någon som vill ge sina tankar om detta?
Artemis är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-06-19, 21:20   #2 (permalink)
voice
Senior Member
Guldmedlem
 
Reg.datum: May 2008
Ort: Stockholm, staden som alltid sover
Inlägg: 104
Standard Det behöver inte vara ett problem.

Det du beskriver är ett "singel-liv" man får umgås med vem man vill när man vill, du bestämmer!

Men nu är du i ett förhållande där tillit och kommunikation är viktigt.
Du tycks sakna detta med bägge män. Så förhållandet med både männen kommer förmodlingen inte resultera i något gott för dig.

Kommunikation och ärlighet i ett förhållande är viktigt..och du verkar inte ha det i något av förhållandena så du kanske borde ta en paus och tänka på vad du egentligen har för behov.

Lycka till!
voice är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-06-23, 16:00   #3 (permalink)
höstvind
Member
Bronsmedlem
 
höstvinds avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Örnsköldsvik
Inlägg: 37
Skicka ett meddelande via MSN till höstvind
Standard

Du får en hemsideadress av mig.
polyheart.se
Bara för att det kanske har något med polyamori att göra, när du säger att du är kär i två samtidigt.
Mitt ex är poly.
__________________
Anni
poesiregn@hotmail.com
höstvind är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-06-27, 11:34   #4 (permalink)
Flurik
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sverige
Inlägg: 1
Standard Lite tankar

Det framstår för mig som om du står mellan ett klassiskt val av passion eller säkerhet, det är väl fel att säga klassiskt för alla situationer är olika men oftast lika svåra.

Det gäller nog att erkänna för dig själv vem du faktiskt vill vara med, att vara med båda är nog inget alternativ och som du säger är det en besvärlig tradition, men en partner vill alltid känna att den är den enda som får vara med motpartnern.
Eftersom du är med den ena, men längtar efter den andre, kan du tänka efter om du bara stannar hos din nuvarande för att inte såra honom och egentligen gillar den andre mer, eller så har du bara kvarvarande känslor för den andre och ni har säkert haft fina stunder ihop som såklart alltid kommer finnas kvar.

Jag försökte illustrera några scenarier, jag vet inte om det givit något men allting kan väl tolkas så att det ger någon hjälp.
Flurik är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:38.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page