Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Psykologi - psykoterapi - KBT - kognitiv terapi
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Psykologi - psykoterapi - KBT - kognitiv terapi Här kan du ställa frågor om ångest, panikångest, tvångssyndrom, tvångshandlingar, självkänsla, fobier, psykiska störningar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-02-12, 21:16   #1 (permalink)
Ehog
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 1
Exclamation adhd + bipolär hos barn

Hej,

har en dotter som fått diagnosen adhd. Men hon verkar få lite ångest och bli hypo av centralstimulantia. Jag vet inte varför, men har börjat fundera på om hon är bipolär också. Vad skiljer egentligen? Hon verkar ju inte ha några deppiga perioder. Vuxna bipolära verkar ju ha en massa aktiviteter för sig, iallafall i den maniska perioden. Hur är det med barn, måste det vara likadant? Flickan gillar fart och fläkt och söker spänning. I övrigt har hon många adhd-symptom.

Tacksam för svar från ngn som har ngn idé,
Eva
Ehog är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-02-12, 23:52   #2 (permalink)
Jonas
Expert
Platinamedlem
 
Jonass avatar
 
Reg.datum: Sep 2005
Inlägg: 4 093
Krediter: 15 731
Standard

Hej

Jag kan bara svara dig generellt. Ja det finns barn som har både adhd och bipolär
ADHD (Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder) är en neuropsykiatrisk störning som utmärks av bristande uppmärksamhet och hyper- eller hypoaktivitet. Det finns tre sorters ADHD: en som innebär att man har koncentrationssvårigheter och tenderar att vara inobservant på sin omgivning, en som innebär att man är hyperaktiv och impulsiv, och en som innebär att man har både de tidigare nämnda sorternas svårigheter. Många med ADHD har problem med vissa sinnesintryck, precis som personer med Aspergers syndrom.Namnet kommer ifrån DSM-IV, den diagnostiska manual som vanligtvis används för psykiska sjukdomar, och kallas i den svenska översättningen för "Uppmärksamhetsstörning/hyperaktivitet". Ett närliggande men ej identiskt begrepp, som dock endast används i Norden, främst i Sverige, är DAMP.
Både barn och tonåringar kan utveckla bipolärt syndrom. Om en av föräldrarna har Bipolärt syndrom så löper barnen större risk att själva utveckla sjukdomen (till följd av genetisk predisposition). När vuxmna lider av bipolär störning är episoderna ofta tydligt definierade och avgränsade Barn däremot har ofta mycket snabba svängningar mellan depression och mani flera gånger under dagen. Dessutom är det vanligare bland barn och vuxna med blandade maniska och depressiva symptom.


Manisk (bipolär) depression Den maniska depressionen kännetecknas av extrema förändringar i humöret, tankarna och beteendet. Den kallas bipolär för att personen svänger fram och tillbaka mellan maniskhet och depression. Svängningarna kan variera från några timmar till dagar, månader eller i värsta fall år. Manisk depression går att behandla precis som egentlig (unipolär) depression. Familjen, anhöriga och arbetskamrater påverkas precis som vid egentlig depression. De första symtomen brukar dyka upp i de sena tonåren, även om de ibland undantagsvis kan dyka upp så tidigt som i 7 årsåldern eller så sent som i 40–50 årsåldern. Manisk depression drabbar män och kvinnor ungefär lika ofta och det finns ingen skillnad vad det gäller ålder, ras, etnisk tillhörighet eller social klass. Det är inte ovanligt att barn som växer upp i familjer med depression drabbas lite mer frekvent. Till skillnad från egentlig depression upplever en person med manisk (bipolär) depression såväl höga stunder som låga. De höga perioderna kännetecknas av mani och hög energi, nästan på gränsen till eufori, medan de låga stunderna påminner om egentlig (unipolär) depression.

Många av de som har manisk (bipolär) depression uppger att de har mer av depressioner under vintern och symtom av mani under våren och sommaren.


Manisk period

En klart märkbar period av onormal och ihållande upprymdhet, öppet eller irriterat humör, som varar i minst en vecka. Under denna period finns tre eller fler av följande symtom närvarande:
  • Förhöjd självkänsla, storslagenhet
  • Minskat sömnbehov (utvilad efter tre timmar)
  • Mer pratglad eller behov av att prata
  • En ström av idéer och subjektiva tankar att allt bara ”rusar”
  • Lättdistraherad
  • Ökad målmedvetenhet. Det kan gälla det sociala livet, arbetet, skolan och även det sexuella livet.
  • Överdrivet aktiv i skadliga aktiviteter. Det kan röra sig om okontrollerade storköpsrundor, indiskreta sexuella eskapader eller dumdristiga affärsinvesteringar.
Blandade perioder

Kriterierna stämmer överens med både manisk och egentlig depression (förutom tidsmässigt), vilket innebär att symtomen återkommer nästan varje dag under minst en vecka. Humörförändringen är tillräckligt allvarlig för att orsaka en märkbar försämring i yrkes–, privat– och det sociala livet. Den kan eventuellt tvinga fram en inläggning på sjukhus för att hindra personen från att skada sig själv eller andra. Även psykotiska inslag kan förekomma.


Jag tycker att detta talar för att ditt barn inte har bipolär men som sagt
Jag kan inte ge dig annat en generell bedömning

Lycka till Jonas
__________________
Comunicera - Göteborg, Stockholm, Hässleholm, Alingsås, Halmstad, Uddevalla, Falkenberg, Linköping
031-774 00 67

Jonas Gåde är Master och Trainers Trainer i Powerthinking. Författtare till Servicemanual till ett bättre liv, Tjockholmsbibeln, Mensmonstret och Magiska relationer. Vill du boka Jonas som föreläsare maila: jonas@comunicera.se eller ring 0708-11 11 61.
Alla inlägg som Jonas skriver är intellektuell egendom och upphovsrättsskyddad av Comunicera Powerthinking.
Kopiering utan tillstånd kan resultera i rättsliga åtgärder.
Jonas är uppkopplad nu   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:36.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page