Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Psykologi - psykoterapi - KBT - kognitiv terapi
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Psykologi - psykoterapi - KBT - kognitiv terapi Här kan du ställa frågor om ångest, panikångest, tvångssyndrom, tvångshandlingar, självkänsla, fobier, psykiska störningar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-12-06, 14:14   #1 (permalink)
Andreas2
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 5
Question Beslutsångest

Hejsan!

Har under många år plågats av svår beslutsångest vilket tillslut gjort mig helt matt. Orkar inte ta tag i saker längre eftersom jag vet att jag kommer börja vela om allt ditten och datten igen.

Är i det stadiet att jag försöker komma på vad jag vill göra med mitt liv, vad jag vill plugga osv. Påbörjade en utbildning men hoppade av eftersom det inte kändes rätt. Fösröker för tillfället söka jobb men kan inte bestämma vart jag vill bo,ska jag flytta till min kompis i en annan stad eller vara kvar här. Har hela tiden kortsiktiga mål eftersom jag är så inställd på att börja studera. Känner en slags rädsla för att börja vela, blir nästan apatisk när jag kommer in dessa perioder. Sitter tex å velar i augusti varje sommar för att jag funderar på om jag ska plugga eller inte. Känner inte mig själv riktigt längre, funderar alltid över olika alternativ och slår knut på mig själv. Tror att det kan bero på dålig självkänsla. Vill komma nån vart, tänker att jag ska söka jobb som kan få mig klokare och ge mig insikt över vad jag vill. Vet att jag är onödigt stressad men känner ändå en slags press på mig själv att jag ska ta tag i tillvaron, blir så frustrerad när jag inte förmår mig att göra nåt åt det. Tror att jag går miste om saker och ting. Tror alltid att gräset är grönare på andra sidan, kan inte slappna av.
Är konstant rädd för att misslyckas att inte bli nöjd över mig själv och inte trivas med det jag gör. Vill inte bli bitter i framtiden och inse att jag inte gjorde det jag ville när jag var ung utan nöjde mig med det tråkiga jobbet för att jag inte kunde bestämma mig om någonting och tog den enkla utvägen. Vet att jag kan saker egentligen är bara så jäkla feg vilket kanske blockerar mina tankar om vad jag vill göra.

Tacksam för tips om hur jag kan gå tillväga för att lättare kunna ta beslut och lära känna mig själv och inse vad jag vill!

mvh/ andreas
Andreas2 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-12-07, 23:17   #2 (permalink)
MissH
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 21
Standard

Ville bara säga att jag känner igen mig i vad du beskriver. Har också haft dessa tankar och hattat fram och tillbaka och alltid hamnat på ruta ett igen. Nu är jag så less på att oroa mig och tänka på vad som är bäst, så jag övar på att lyssna till mig själv och inte tänka för mycket på vad andra kommer säga. Man kan inte få allt, men man kan ändå få mycket. Gör du som du själv vill så behöver du inte oroa dig så mycket för vad du missar. Den största skillnaden jag känner är att jag har mognat och i och med det känner jag verkligen hur ung jag är och hur mycket tid jag faktiskt har. Det gjorde jag inte förut, då skulle allt hända nu nu nu. Det är inge kul att stressa sig igenom livet, speciellt inte för att andra ska bli glada. Det kommer gå bra, försök andas in nuet och slappna av för då kan det komma tankar till dig som du alltid haft men kanske skjutit undan av stressen. En pusselbit i taget. Lycka till!
MissH är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-12-08, 13:34   #3 (permalink)
outoflife
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 8
Standard

Känner också igen mig, vet inte alls vad jag vill göra i framtiden. Vet inte alls... jag har studerat i 3 år, och det har känts ok eftersom jag inte tagit lån, men när jag tittar på den tiden vet jag inte om det hade vart värt att ta lån för den tiden. Jag vet inte heller vad jag ska göra och har ångerst varje dag, blev sparkad från ett jobb för 2 månader sen, på ett stort företag som var ett jobb som jag utbildat mig inom. Jag vantrivdes med det jag gjorde osv. Och nu håller jag på att ramla ner i samma träsk, jag vågar inte testa något nytt utan håller på att leta efter kurser som handlar om samma saker igen. Nu måste jag dock ta lån eftersom jag trodde jag satt säkert på det företaget, och har hyra samt en bil att betala för. Men jag vet inte vad jag ska studera... och ta lån för något som käns osäkert vill jag inte... jag går med ångerst varje dag över detta... vet inte hur jag ska hantera det... jag försöker säga till mig själv att det gör inget om jag ångrar mig sen och har lån efter mig på något jag inte vill göra. Men det är inte så lätt. Jag oroar mig för jävla mycket över saker hela tiden och hela mitt huvud är en karusell... jag tänker på allt möjligt som får mig likgiltlig och jag kan inte njuta och slappna av. Njuta av livet som det är och göra roliga saker och hitta på saker. Man bara sitter på asen och inget händer. Dagarna bara går och går.
outoflife är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-12-08, 15:42   #4 (permalink)
E.M.
Senior Member
Guldmedlem
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 232
Standard

Känner igen mig!!! Till 100%!
E.M. är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-12-08, 16:34   #5 (permalink)
Neuroscience
Member
Bronsmedlem
 
Neurosciences avatar
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 39
Standard

Har du läst Tärningsspelaren av Luke Rhineheart? Den handlar om en man som låter alla beslut i hans liv bestämmas av en tärning. Ganska intressant filosofi bakom huvudhandlingen och väldigt underhållande läsning. Gav lite perspektiv på hur livet går vidare oavsett vilken väg man väljer.
Neuroscience är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2007-12-08, 17:47   #6 (permalink)
kelda
Senior Member
Guldmedlem
 
Reg.datum: Oct 2007
Ort: Skåne
Inlägg: 212
Skicka ett meddelande via MSN till kelda
Standard

En till i detta veliga fram och tillbaka........allt halvdant.....ingen målinriktning precis......ambivalens!!! Läst ottaliga böcker om detta för att få ro.......ändå är jag fast<!!! Ett boktips: Bestäm dig - det är lättare än du tror.. av Theodre Isaac Rubin.Jag har läst den flera gånger.....bra och lättläst...........men problemet kvarstår tyvärr!!
kelda är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:55.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page