Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Psykologi - psykoterapi - KBT - kognitiv terapi
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Psykologi - psykoterapi - KBT - kognitiv terapi Här kan du ställa frågor om ångest, panikångest, tvångssyndrom, tvångshandlingar, självkänsla, fobier, psykiska störningar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-10-02, 16:28   #1 (permalink)
dontwannabeme
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Oct 2008
Inlägg: 1
Standard Cyklotymi?

Vet inte riktigt vart jag ska vända mig med det här. Känns som att jag redan har prövat allt, och ständigt fått höra att "Det inte är något fel på dig". Men jag känner ju att det är det.
Har tidigare läst om manodepressivitet och kommit under fund med att visst, jag drar inte ut på stan helt naken och spelar bort pengar, eller planerar hur jag ska ta mitt liv i perioder. Men jag vet att jag fortfarande inte är frisk!
Läste nu nyligen om cyklotymi och känner att jag stämmer in på alla kriterier.(Det skulle lika gärna kunnat vara mig kriterierna utgick ifrån)
Jag har haft det såhär i flera år nu och känner att jag snart inte orkar längre. Det känns som att så fort jag tar 1 steg framåt följs det av 3 steg bakåt.
Vart ska jag vända mig angående det här? Vem kan hjälpa mig? Det här förstör verkligen mitt liv.
Det känns som om jag bara kan titta på medan allt går åt helvete
dontwannabeme är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-10-02, 17:56   #2 (permalink)
Jonas
Expert
Platinamedlem
 
Jonass avatar
 
Reg.datum: Sep 2005
Inlägg: 4 119
Krediter: 15 822
Standard

Hej Dontwannebe

Tack för ditt mail nedan finner du lite om cyklotomi

Cyklotymi är motsvarigheten till manisk (bipolär) depression – fast mildare. Begreppet fanns redan hos de gamla grekerna genom benämningen cyklotym personlighet. Termen cyklotymi användes första gången av den tyska psykiatrikern Ewald Hecker 1877.

Brieger P. Marneros vid ”Klinik und Poliklinik für Psychiatrie und Psychotherapie” på Martin Luther Universitetet i Tyskland, beskriver cyklotymi som en långvarig sjukdom som pendlar mellan maniska och depressiva tillstånd.

Forskningen idag anser att i alla fall en liten del av cyklotymi är en mild form av bipolär depression. Cyklotymi känns igen på markerade – men inte försvagade – humörsvängningar, som varar mellan två till nio veckor. De kan vara ihärdiga och innebära flera återkommande perioder av svaga depressioner. Vanligtvis utvecklas de i vuxenlivet och beter sig som en kronisk sjukdom – fastän humöret kan vara normalt flera månader i sträck.Om manisk (bipolär) depression finns i släkten, kan cyklotymi utvecklas.

Det är inte ovanligt att personen inte kopplar humörsvängningarna till enskilda händelser i det verkliga livet, eftersom de relativt svaga glädjeperioderna kan vara helt normala. Det är en av anledningarna till att cyklotymi inte upptäcks.

Behandling av cyklotymi


Psykoterapin bör ta fasta på:
  • Att ge stöd och råd för att minska smärtan och känslorna av hopplöshet och
medvetandegöra svängningarna
  • Terapin bör också inriktas på att ersätta de överdrivet pessimistiska tankarna – som orealistiska förväntningar och överdrivet kritiska självbilder – som skapas och som förvärrar depressionen.
  • Det är också viktigt att hjälpa klienten med enklare livsstrategier. Terapeuten bör också lära ut att arbeta problemlösande, särskilt inom de områden som klienten upplever stressande och som hjälper till att förvärra problemen.
Medicin kan också vara till hjälp. Prata med en psykiatriker

Hälsningar

Jonas Gåde


__________________
Comunicera - Göteborg, Stockholm, Hässleholm, Alingsås, Halmstad, Uddevalla, Falkenberg, Linköping
031-774 00 67

Jonas Gåde är Master och Trainers Trainer i Powerthinking. Författtare till Servicemanual till ett bättre liv, Tjockholmsbibeln, Mensmonstret och Magiska relationer. Vill du boka Jonas som föreläsare maila: jonas@comunicera.se eller ring 0708-11 11 61.
Alla inlägg som Jonas skriver är intellektuell egendom och upphovsrättsskyddad av Comunicera Powerthinking.
Kopiering utan tillstånd kan resultera i rättsliga åtgärder.
Jonas är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:44.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page