Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Självmordstankar - självskadebeteende - skär mig
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Självmordstankar - självskadebeteende - skär mig Har du självmordstankar? Våra experter kan svara på dina frågor.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-04-12, 18:37   #1 (permalink)
gudrun
Junior Member
Nykomling
 
gudruns avatar
 
Reg.datum: Apr 2008
Inlägg: 4
Exclamation is??? hjälpet detta????!!!!

jag har en fundering....jag har hört att känslan av att dra en isbit på kroppen skulle ev. ha samma effekt som att skada sig själv. jag har själv ett sådant beetende, men har tagit det säkra före det osäkra och skurit mig stället...

ngn som vet om det funkar????
gudrun är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-04-12, 21:13   #2 (permalink)
Änglaflickan Inez
Moderator
Platinamedlem
 
Änglaflickan Inezs avatar
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Norrköping
Inlägg: 2 317
Krediter: 8 745
Standard

is är ett bättre allternativ än att skära si, just för det inte är livshotandebeteende.
om du håller i is får du starka känselintryck av det, det är ett sätt att avleda och distrahera dig från att skära.

ett anat tips är en gummisnodd runt armen som du snäpper mot handleden.
det ger oxå smärta. blir avledande.

inget av dem är ett sätt du ska använda för evigt, men det är ett sätt att minska självskjadandet. för det är bättre att använda dem än att skära sig

man kan tycka att man ersätter ett skadebeteende mot ett annat, och det är ju på sätt och vis sant. men skillnaden är att : att skära är ett livshotande beteende, men is är inte det. och det är långsiktigt bättre att inte skära, dels för kroppens skull, självrespekten osv.
asch känner jag inte kan förklara riktigt

men du, försök sluta skära dig, det är ett heölvete, som du säkeet vet, jag har jälv gjort dte i nio är och ja, inget jag rekomenderar
kanske är effektivt i stunden, men långsiktigt kommer du bara längre och längre ned i skiten
Änglaflickan Inez är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:59.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page