Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Familjeterapi - parterapi - relationsproblem - kärleksbekymmer
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Familjeterapi - parterapi - relationsproblem - kärleksbekymmer Här kan du fråga allt om parterapi och familjeterapi.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-08-14, 20:53   #1 (permalink)
mumin
 
Inlägg: n/a
Standard Hon känner sig inte utvald..

Tack för alla svar.

Senast redigerad av mumin den 2008-08-19 klockan 09:51.
  Svara med citat
Gammal 2008-08-15, 12:23   #2 (permalink)
Dopa minen:)
Rating 8
Platinamedlem
 
Dopa minen:)s avatar
 
Reg.datum: Apr 2008
Ort: Västerås
Inlägg: 554
Krediter: 2 353
Standard

Jag har observerat och analyserat dessa fenomen och mekanismerna kring det mycket. Mina slutsatser skulle jag inte kunna skriva här, då det skulle sticka i ögonen på många och anses fördomsfulla.

Men om hon försökte stänga av reptilhjärnan ett tag och använda den högre intelligens evolutionen försett henne med, så borde hon istället se dina tidigare förhållanden som ett bevis på att du är trogen och engagerar dig istället för att leta fel och ge upp i svackor. Men det är ju ngt hon måste komma underfund med själv. Ord som trygghet kan vara komplicerade - det finns de som kan ha smått absurda behov av att inte känna trygghet, trots att de använder ordet som positivt i vanliga fall.
__________________
Hobby-filosof...
Dopa minen:) är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-15, 12:40   #3 (permalink)
sacredheart
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Apr 2008
Inlägg: 23
Standard Självkänslan hur mår den?

Det låter som att din flickvän är ganska osäker på sig själv. Hon kommer med antaganden kring dig och dina känslor som egentligen är reflektion över hur hon ser på sig själv.
Det hon egentligen säger är ju att hon inte tror att du egentligen vill vara med henne utan att du är det bara för din oförmåga att göra slut.

Förmodligen skulle hon vänt på det hela om du tidigare varit den "dumpat" och sagt att du snart ändå ska lämna henne som du gjort med tidigare flickvänner...

Ledsen att behöva säga detta men du kan inte göra så mycket. Det ligger mycket inom henne. Du kan ösa bekräftelse på henne men om hon ändå inte tar åt sig så gör den ju ingen nytta.
Som att hälla näring på en plastblomma...

Men jag tycker att du ska säga att du blir ledsen när hon inte kan se allt du gör och säger för att visa att hon är utvald.
Att hon hellre vill ha en kille som dumpar sina tjejer än någon som stannar kvar.

Lycka till
sacredheart är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-15, 12:45   #4 (permalink)
mumin
 
Inlägg: n/a
Standard

...............

Senast redigerad av mumin den 2008-08-19 klockan 09:51.
  Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:02.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page