Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Familjeterapi - parterapi - relationsproblem - kärleksbekymmer
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Familjeterapi - parterapi - relationsproblem - kärleksbekymmer Här kan du fråga allt om parterapi och familjeterapi.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-08-01, 20:35   #1 (permalink)
Bränd
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 21
Standard Jag fattar ingenting!!!

Hej igen!
Jag bröt vår förlovning på pga att mitt ex inte kunde prata ut med sin dotter om att han faktiskt ville vara tillsammans med mig. Jag får inte vara med på student, födelsedagar, barndop etc. och det känns för mig jättejobbigt, för jag tycker att är man tillsammans så är det 100%. Så jag bröt vår förlovning för att få honom att vakna, men det gjorde han alltså inte...

Vi har varit ihop sen 2004 och hann vara både sambo och särbo(pga att det skar sig med hans dotter, så därför flyttade jag). Jag har bett henne om ursäkt men hon godtar den inte( hon fyller 20 i år) även fast jag vet att det inte är bara mitt fel. Mitt ex och jag träffas fortfarande men han har förändrats han säger aldrig ett kärleksfullt ord till mig. Förutom när jag går ut för mig själv på dans. Då får jag sms om att jag är attraktiv och han längtar efter mig. Men när jag frågar honom om han vill ha ett förhållande med mig igen, så svarar han att han inte har de rätta känslorna för mig.

Jag vill ju inget hellre än att han ska ha det. Jag blir inte klok på honom???

Snälla förklara för mig så jag förstår
Bränd är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-04, 16:54   #2 (permalink)
Sorin
Expert
Platinamedlem
 
Sorins avatar
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 909
Krediter: 2 886
Standard

Dottern kanske ställer ultimatum också. Att han får välja mellan henne och dig. Inga lätta val där. Hans dotter, även som vuxen, är fortfarande hans dotter.
__________________
Vill du boka en samtalstid med Sorin? Kontakta honom på 070-2514641 eller sorin@comunicera.se

Mer om Sorin på:
http://www.comunicera.se/text/sorin_besk
http://www.metrobloggen.se/realmen
Sorin är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-04, 18:55   #3 (permalink)
Bränd
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 21
Standard

Tack för ditt svar Sorin! Vi har varit tillsammans i helgen och haft det jättemysigt tillsammans, men jag känner mej fortfarande osäker på honom vad han vill...
Bränd är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-05, 11:53   #4 (permalink)
Sorin
Expert
Platinamedlem
 
Sorins avatar
 
Reg.datum: Aug 2006
Inlägg: 909
Krediter: 2 886
Standard

Han KANSKE vill ha dig samtidigt som han vill ställa upp på dotterns krav om att du inte ska närvara vid vissa familjesammanslutningar (kanske fel ord här, kommer inte på det rätta men du förstår säkert vad jag syftar på).

Skulle det vara så då behöver du kanske ta ställning till det. Personligen tycker jag att ni båda (du och dottern) har rätt till era krav. MEn om detta ska lösas måste en av er backa lite, tror jag. Så det handlar del´vis om hur mycket du också vill vara ihop med honom. Hur mycket du är villig att kompromissa utan att bli bitter och låta det påverka relationen negativt.
__________________
Vill du boka en samtalstid med Sorin? Kontakta honom på 070-2514641 eller sorin@comunicera.se

Mer om Sorin på:
http://www.comunicera.se/text/sorin_besk
http://www.metrobloggen.se/realmen
Sorin är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-08, 16:55   #5 (permalink)
Reflektionist
Member
Silvermedlem
 
Reg.datum: Aug 2008
Inlägg: 52
Standard

Det är inte lätt att skapa en relation när det handlar om många partners och det blir det ju när det är barn även om de är vuxna inblandade i en relation. Jag tror de flesta av oss backar i relationen om vi ser att det inte fungerar med vår partner och barnet.

Samtidigt har han ju tydligen känslor för dig med tanke på beteendet, men det som du måste arbeta med är att ni måste hitta en samsyn på hur en relation skulle kunna se ut där alla inblandade har fått sina behov tillgodosedda.

Jag är ingen expert men som en annan vuxen kvinna med vuxna barn till dig kan jag säga, ligg lågt. Dottern kommer nu att skapa sig ett eget liv där inte pappa är centralfigur längre, snarare kommer det perioder då hon blir tacksam för att han träffar någon och inte bara sitter och väntar på henne.

Självklart vill alla ha sin mamma eller pappa för sig själva oavsett ålder, dock medför mognaden att man inser att vad man vill och vad man har rätt till är lite olika saker..

Fundera igenom vilken slags relation du vill ha och om du känner att du orkar fortsätta, livet är för kort för att vänta på att det skall börja hända...

Kram
Reflektionist är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-08, 18:42   #6 (permalink)
Bränd
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 21
Standard

Tack för ditt svar Reflektionist, jag tycker det är jättejobbigt just nu. Jag vill helst att han säger att vi ska börja om från början, men som det är nu så verkar han så fruktansvärt osäker... Fast vi träffas alltid på helgerna och han planerar massa saker med mig så uppenbarligen så har han känslor. Men jag vill ju ha ett normalt liv där man bor tillsammans och vaknar upp tillsammans lagar middag och sånt, bjuder hem vänner. Ja kort sagt ett normalt liv. Kram
Bränd är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-08, 18:49   #7 (permalink)
Bränd
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 21
Standard

Tack Sorin. Det är svårt att inte bli bitter. Vi tjafsar ibland om små saker. Han har även varit otrogen mot mig en gång och satt in kontaktannonser. och varför han satte in kontakt annonserna förklarar han om att han bara var nyfiken. Och otroheten var för att han trodde att det aldrig kunde bli vi igen genom att jag flyttade ifrån honom på grund av tjafset med hans dotter. Dottern bor nu för sig själv tillsammans med sin kille. Men mamman krånglar till det för oss och vägrar låta mig vara med på familjesammankomsterna. Och till saken hör att dom separerade 2001 och vi träffades 2004, SÅ DET är inte jag som är orsaken till att det sprack mellan dom. Förklara om du kan snälla....!
Bränd är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-09, 22:09   #8 (permalink)
Yonee
Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Aug 2008
Inlägg: 30
Standard

Hej,
Han befinner sig i en lojalitetskonflikt där lojaliteten till den ursprungliga kärnfamiljen är starkare än den är till dig. Jag ser en bild; där han står i mitten med dig som drar i ena armen och familjen i den andra. Pass upp så det inte blir en prestigekamp mellan dig och hans dotter/x-fru.

Angående hans känslor till dig så har han ju uppenbarligen känslor. Men han uttrycker också tvivel. Frågan är vad dessa tvivel är sprungna ur. Är de ett uttryck för att rättfärdiga hans agerande då han väljer familjens vilja framför din och kanske också sin egen? För OM det var frid och fröjd - visst skulle han väl vilja ha med dig då?

Det bottnar väl egentligen i om ni älskar varandra och ser en framtid tillsammans. Om det är så, borde det även finnas förutsättningar för samarbete. För att finna kompromisser och lösningar. På kort och lång sikt.

Lycka till!
Yonee är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-09, 23:31   #9 (permalink)
Reflektionist
Member
Silvermedlem
 
Reg.datum: Aug 2008
Inlägg: 52
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Bränd Visa inlägg
Tack för ditt svar Reflektionist, jag tycker det är jättejobbigt just nu. Jag vill helst att han säger att vi ska börja om från början, men som det är nu så verkar han så fruktansvärt osäker... Fast vi träffas alltid på helgerna och han planerar massa saker med mig så uppenbarligen så har han känslor. Men jag vill ju ha ett normalt liv där man bor tillsammans och vaknar upp tillsammans lagar middag och sånt, bjuder hem vänner. Ja kort sagt ett normalt liv. Kram
Ett normalt liv - vad nu det är - är självklart det man strävar efter. Samtidigt verkar det som om ni gått igenom en hel del under tid ni varit tillsammans. Efter vad jag tycker mig läst har det både varit konflikter med x, otrohet och tonårsdöttrar, vilket tillsammans skapar en riktig energitjuvshärva.

Du verkar ju finnas med i hans liv och framtidsplaner om det är så att han planerar saker och det är ju positivt, men det kanske är så att du skall ligga lite lågt ett tag och riktigt känna efter vad du vill ha ut av ert förhållande innan du tar en tydlig och klar diskussion med honom om framtiden och livet.

Alla de saker du beskriver kräver naturligtvis sin tribut av både dig och honom, tonårsdöttrar är mycket krävande på sitt sätt och är det något som man prioriterar i livet så är det ju barnen oavsett åldern de befinner sig i. Kanske är det också så att hon mognar och inser att din partner har rätt till ett eget liv nu är hennes verkar vara på banan.

Men varför inte ta en timeout och fundera igenom vad du vill ha innan du tar diskussionen, då hinner kanske både han och du tänka igenom var ni står i relationen..

Lycka till
Reflektionist är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-08-10, 11:26   #10 (permalink)
Bränd
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 21
Standard

Tack Reflektionist. Du säger många kloka ord som jag ska fundera på.
Bränd är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:06.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page