Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Sveriges största community för dig som har frågor om psykologi, terapi, mental träning, psykiska störningar. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Webb-TV

Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Fråga våra experter om relationer kärleksbekymmer
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Fråga våra experter om relationer kärleksbekymmer Här kan du fråga allt om relationer familjeterapi , svartsjuka, otrohet och skilsmässa.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-06-30, 10:29   #1 (permalink)
Vixxen
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Apr 2008
Inlägg: 23
Standard Fick jag vad jag förtjänade eller??

Jag och min kille har varit tillsammans i ngra år.

Jag har alltid känt mig dragen även till tjejer och detta vet min kille om sedan början av vårat förhållande. Han har alltid tyckt att det har varit okej.

Sedan ett år tillbaka ungefär så har jag funderat jättemyket på hur det skulle vara att ha en trekant med en annan tjej. Har berättat det för min kille och vi har ofta pratat om det och fantiserat..

Eller egentligen så är det nästan alltid jag som tagit upp det och försökt få honom att också vilja, och han har varit ganska så positiv. Samtidigt så har han sagt att han är rädd för att bli "bortskuffad" att bara jag och tjejen ska ha ögon för varandra och "glömma" honom. Så han har nog varit lite rädd..

För ngra dagar sedan så va han ute på krogen. Jag låg hemma och såg på tv. Då skickade han ett sms där han skrev: jag har en överaskning till dig!

Är det en söt brunett? skriver jag till svar..

Mest på skämt för jag trodde inte det..

Nej det är bara mat älskling skriver han då.

Så va det inget mer med det...



Tills dagen efter när vi båda är ute på vasitt håll men i samma stad.

Han skriver då ett sms där det står: Tror att jag hittat våran brunett, kom och hälsa på henne!

Jag blir både förvånad och lite pirrig samtidigt och tänker att det säkert är någon tjej han börrjat prata med och att det säkert inte alls är så seriöst från någon av deras sida.


Så jag skriver lite på skämt samtidigt som jag menar det att han ska flörta med henne så mycket han bara kan..
Jag skriver att jag ska komma om en stund och ber honom skicka ett kort på henne.

Sedan skickar han ett sms där han skriver att hon är fin och att jag absolut kommer att gilla henne, att han visat henne ett kort på mig och hon vet att även jag finns med i bilden.

Hmm, nu börjar jag fatta att det kanske är så att det kan bli en trekant av detta... känner mig mer och mer nevös..

Går till slut till krogen dom sitter på....

Hon och min kille sitter på varsin sida av bordet. Jag hälsar på henne och småpratar lite. Hon är ganska söt.. men något stämmer inte känner jag.. jag får liksom inte samma respons av henne som min kille får av henne..

Min kille går och köper öl och kommer tillbaka och sätter sig brevid henne.

Vad som händer sedan kan jag ärligt säga att är som ett töcken..

Jag ser hur dom tar varandras händer och strycker varandras lår.. (jag sitter mittemot dom)

Jag får som ett slag i huvet känns det som och innan jag fattat vad jag känner eller gör så kastar jag all öl i hennes ansikte som fanns i mitt ölglas..
jag får panik och springer hem!

Skakar i hela kroppen och känner att jag vill kräkas, allt känns så konstigt.. som att det inte var jag som kastade ölen i hennes ansikte..

Men jag kände mig så himla dum och övergiven där jag satt och såg dem två.. jag kände det som att jag aldrig va inräknad..

jag kände mig arg på henne som visste att jag fanns med i bilden men bara visade intresse för min kille.. när jag dessutom såg på..

Samtidigt så vet jag att det absolut inte är hennes fel, men det är inte lätt att känna så mitt i allt..

Efter ett tag kommer killen hem och berättar att han även kysst henne innan jag kom...

AHHHH, jag blir verkligen galen och kastar mig på honom och sliter sönder hans tröja. Han blir rädd för mig och det blir faktiskt jag också, för jag är verkligen ingen våldsam person alls egentligen.

Jag tar hans telefon och ser hennes nummer där hon skriver att han ska tacka mig (ironisk är hon antar jag..) det finns även kort i hans telefon där dom kysser varandra. Alltså riktigt hånglar!!!
Ett av kortet håller dom endast om varandra och det kortet skickade han till mig!

Jag gråter och skriker och känner mig så jävla dum, övergiven och samtidigt skämms jag för allt jag gjort!

Jag somnar till slut iaf..

Nästa dag så pratar vi, men han som aldrig varit så förtjust att prata om känslor (bara om det är positiva känslor) vill helst bara glömma allt.. han säger att jag varit så arg på honom på sistone och att jag inte ängnat honom så mycket uppmärksamhet, och det kan jag verkligen hålla med om. Men endå..

Han bryr sig inte om henne, och säger att om han ville ha henne för sig själv så skulle han inte ha messat mig och bett mig komma.

Han säger även att jag "trissat" honom till detta, att även jag har skuld i vad som hänt.

Han är rädd för att jag alltid ska ta upp henne om vi bråkar om något.. han tycker inte att det är en stor grej.

Jag vet inte vad jag ska tro..??
Jag vet ju att det alltid varit jag som varit drivkraften i detta, men när det väl händer så spårar jag ur! Man får vad man förtjänar kan jag inte låta bli att tänka..

Ska jag ta på mig skulden och glömma allt?
Är det bara mitt fel?

Jag kan inte sluta tänka på att dom hade kysst varandra innan jag kom.. så dum jag känner mig.. klart att dom ville hålla varandras händer efter att ha kysst varandra.. men jag då???
Skulle jag kännt annorlunda om jag suttit bredvid dom och varit delaktig? Skulle det då ha känts okej?

Varför i hela friden blev jag så fly förbannad när allt varit min ide..?

Jag ser dom framför mig och dom såg så nykära ut..
jag är orolig att han ska tänka på henne.. han säger ju att allt han gjorde var för att jag ville, för att göra min fantasi verklig!!

Åhh vilken soppa, varför känns allt så tungt just nu??

Vad ska jag göra?????

Snälla ge min tips..
Vixxen är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:55.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page