Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Depression - utmattning - utbränd - bipolär - manisk depression
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Depression - utmattning - utbränd - bipolär - manisk depression Fråga om utbrändhet, depression, stress, utmattningsdepression, manisk depression, bipolär, cyklotomi, dystymi, neurotisk depression, endogen reaktiv depression, atypisk depression, graviditetsdepression och depression hos barn.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-03-08, 13:02   #1 (permalink)
jossan88
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 15
Standard Min Depression

Hej
Jag är en 19-årig tjej, har haft diagnosen depression sedan november månad & jag har provat många olika behandlingar t.ex. anfaril-dropp, antidepressivt, stabiliserande+antidepressivt men det känns som om inget hjälper mej.

Under fem månader har jag inte vågat svara i telefon, inte orka umgås m mina vänner, har jag känt att jag inte har en framtid osv. Jag har dagar då det känns bättre, men det svåra återkommer alltid. Jag vet inte vad jag ska göra. Håller på att ge upp eftersom det medicinerna inte fungerar på mej. Har ni något råd? Hur länge brukar det ta innan deprimerade personer känner sej bättre?
jossan88 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-08, 14:47   #2 (permalink)
Mariiqa W
Senior Member
Platinamedlem
 
Mariiqa Ws avatar
 
Reg.datum: Dec 2007
Ort: Karlstad
Inlägg: 1 738
Krediter: 6 687
Standard

Av de behandlingar som du skrivit ned, så kan jag bara se medicinska. Får du någon sorts terapi?

Jag har ätit anidepp och en massa andra mediciner, men jag mådde bara sämre av dem. För mig behövdes det terapi. När jag slutade äta mediciner och bara gick i terapi märkte jag en förbättring på bara ett par veckor.

Hälsningar,
Mariiqa
__________________
*


~*~Varje misstag är en möjlighet till förändring~*~


*
Mariiqa W är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-08, 18:27   #3 (permalink)
Sofie Österlund
Senior Member
Platinamedlem
 
Sofie Österlunds avatar
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg "ingen kan göra allt men alla kan göra lite"
Inlägg: 816
Krediter: 1 307
Standard

Antideprissiva tar ofta en viss tid innan de hjälper. De tre första veckorna kan symtomen till och med bli värre. Trappar man inte upp till rätt dos så hjälper det inte heller. Hur mycket åt du och hur länge?

Sen håller jag med om att terapi är bra. Vetenskapligt är en kombination det bästa. Det kör jag med mot min ångest
__________________
Sofie
- alla har rätt till att må bra -
Sofie Österlund är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-09, 17:48   #4 (permalink)
jossan88
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 15
Standard

Ja, jag har gått i terapi sen augusti. Det hjälper att bearbeta jobbiga saker men jag tar mig inte ifrån depressionen.

Jag har högsta dosen på antidepp+stabiliserande men det verkar som jag behöver något annat? Nån som har provat nån annan medicin eller någon annan metod för att bli friskare från depression?
jossan88 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-09, 19:14   #5 (permalink)
Änglaflickan Inez
Moderator
Platinamedlem
 
Änglaflickan Inezs avatar
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Norrköping
Inlägg: 2 368
Krediter: 8 941
Standard

det finns massa sätt, jag röstar mest på terapi/samtal.... sen kan medicin vara ett stöd.
att röra sig, börja träna eller ngt kan oxå vara en ide som kan hjälpa till
försöka hitta meningsfulla och roliga saker i livet

ge inte upp, för det äre inte värt
Änglaflickan Inez är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-09, 19:30   #6 (permalink)
Sofie Österlund
Senior Member
Platinamedlem
 
Sofie Österlunds avatar
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg "ingen kan göra allt men alla kan göra lite"
Inlägg: 816
Krediter: 1 307
Standard

Jag tror också att det låter som att kognitiv terapi kunde vara bra, har du prövat det? Det är inte som vanlig terapi. Även en utredning med läkaren, han om någon vet om det är värt att testa en annan sorts medicin.

Stå på dig

p.s. hur länge har du ätit medicinen?
__________________
Sofie
- alla har rätt till att må bra -
Sofie Österlund är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-10, 14:16   #7 (permalink)
jossan88
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 15
Standard

Tack av hela mitt hjärta för erat stöd <3

Jag har frågat min psykolog om KBT nu, men hon sa typ att man måste vara mer stabil än jag, säker i sin identitet, veta helt vem man är osv. för att kunna använda sig av KBT. Är det så ?

Och Sofie, Jag har ätit medicinen sen december. Hermolepsin + sertralin
Provade andra mediciner före det.
jossan88 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-10, 14:22   #8 (permalink)
Sofie Österlund
Senior Member
Platinamedlem
 
Sofie Österlunds avatar
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg "ingen kan göra allt men alla kan göra lite"
Inlägg: 816
Krediter: 1 307
Standard

Nej! Det är inte sant! Var på en föreläsning om det i skolan med en expert. Han sa att för att gå hos en vanlig psykolog måste man vara det (kommer inte ihåg vad det heter, men dr man går igenom gammalt groll och utforskar sig själv) däremot kognitiv terapi går man igenom vad för tankar man har som får en att må dåligt och försöker ändra på dem...

så jag tycker absolut du ska ifrågasätta det...

tyvärr får man kämpa för att må bra i det här samhället

hur länge har du ätit sertralin? Hur stor dos är det?
__________________
Sofie
- alla har rätt till att må bra -
Sofie Österlund är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-10, 14:25   #9 (permalink)
Sofie Österlund
Senior Member
Platinamedlem
 
Sofie Österlunds avatar
 
Reg.datum: Mar 2008
Ort: Göteborg "ingen kan göra allt men alla kan göra lite"
Inlägg: 816
Krediter: 1 307
Standard

I fass står det så här om hermolepsin:

Vid vilka åkommor används läkemedlet?
Hermolepsin och Hermolepsin Retard används vid epilepsi och vissa former av ansiktssmärtor (trigeminusneuralgi). Hermolepsin används även vid alkoholabstinens
id vilka åkommor används läkemedlet? Hermolepsin och Hermolepsin Retard används vid epilepsi och vissa former av ansiktssmärtor (trigeminusneuralgi). Hermolepsin används även vid alkoholabstinens



så vad får du det för? Låter inte som det verkar mot ångest där iaf, fråga din läkare om du inte veet
__________________
Sofie
- alla har rätt till att må bra -
Sofie Österlund är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:22.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Sökmotoroptimeringav SEOdesign