Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Hetsätning - kroppsfixering - ortorexi
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Hetsätning - kroppsfixering - ortorexi Här kan du ställa frågor om bulimi, anorexi, ortorexi, hetsätning, BDD.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-06-27, 10:34   #1 (permalink)
yohaannaa
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Jun 2008
Inlägg: 9
Unhappy komplikationer av ätstörning

Hej! Jag behöver hjääälp att få svar på en fråga!

Jag har haft anorexi sen ett år tillbaka men har gått på behandling och börjar bli bra nu. Men man har ju såklart fått komplikationer av sjukdomen. Min största är att ja har tappat allt mitt hår och en fråga som jag funderar på från de jag vaknar tills jag somnar är om det är vanligt? och hur länge det tar innan man får tillbaka det ? För jag har börjat äta normalt nu & äter bra regelbunden kost. Tänkte om nån varit med om liknande och vet ungefär.

Skulle vara skönt att få ett svar.

/ Johanna

Senast redigerad av yohaannaa den 2008-06-27 klockan 17:42.
yohaannaa är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-10, 10:03   #2 (permalink)
En Annan
Rating 10
Diamantmedlem
 
En Annans avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Mellansverige
Inlägg: 404
Krediter: 1 402
Standard

Håravfall i samband med anorexi är förhållandevis vanligt. Ofta får man tunnare hår, med sämre kvalitét. Hur vanligt det är att man tappar allt hår vet jag inte. När jag själv åt som sämst tappade jag mängder av hår, hela nävar, men det växte ut så småningom, -när väl mitt intag av näring blev större.

Även stress kan som bekant ge håravfall, dessutom kan en del mediciner ge håravfall som biverkning (t.ex. sertralin, -inte särskilt vanligt men i varje fall).

Vore jag du skulle jag tala med min läkare.

Det kan ju finnas andra orsaker också (inte för att skrämma upp dig, men det bör ju nämnas). t.ex. alopecia (areata) som är (fläckvis) framträdande håravfall. Vissa tappar allt hår och vid fall av alopecia är det mer osäkert när och om håret växer ut igen.

Nåja... lycka till... jag tror nog håret återvänder... så småningom.
En Annan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-11, 00:44   #3 (permalink)
Anna-Karin
Rating 9
Diamantmedlem
 
Anna-Karins avatar
 
Reg.datum: Apr 2008
Inlägg: 340
Standard

tar ungefär ett år av normal kost utan avbrott innan kroppen börjar lite på dig igen och du får tillbaks det den "sparat in på".
Hjärt, njur, lung och leverpåverkan går något fortare men kommer vara sårbart under lång tid framöver. Skelettpåverkan kan ta upp till 5-6 år innan det är helt återställt.

Lycka till med din behandling och grymt jobbat att du har tagit dig igenom det och är påväg ur din sjukdom
Anna-Karin är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:12.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page