Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Sveriges största community för dig som har frågor om psykologi, terapi, mental träning, psykiska störningar. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Annons

Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Fråga våra experter om ätstörningar
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Fråga våra experter om ätstörningar Här kan du ställa frågor om bulimi, anorexi, ortorexi, hetsätning, BDD och kroppsfixering.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-05-05, 12:01   #1 (permalink)
tricis
Junior Member
Nykomling
 
triciss avatar
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 2
Red face Mitt Monster Gollum

Hej Allihop!

Jag är ny här. Jag har varit sjuk i 7 år och nu är första gången jag prata om det öppet (skriver). Jag har ännu inte vågat gå till en terapeft och sitta ansikte mot ansikte och prata om det men detta är nog ett steg i rätt riktning. Jag skall kika runt lite, jag återkommer nog här i tråden mer om mig och Gollum. Jag döpte mitt monster Gollum eftersom det är precis sådan jag blir när sjukdomen "bryter ut" Jag vill vara i fred med min sjukdom, ingen ska bry sig utom jag, och jag kan bli riktigt elak mot folk som vill mitt bästa.


Läs gärna min blogg för mer information om mig.
tricis är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-05, 17:28   #2 (permalink)
Ahsberg
Junior Member
Bronsmedlem
 
Ahsbergs avatar
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 12
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av tricis Visa inlägg
Hej Allihop!

Jag är ny här. Jag har varit sjuk i 7 år och nu är första gången jag prata om det öppet (skriver). Jag har ännu inte vågat gå till en terapeft och sitta ansikte mot ansikte och prata om det men detta är nog ett steg i rätt riktning. Jag skall kika runt lite, jag återkommer nog här i tråden mer om mig och Gollum. Jag döpte mitt monster Gollum eftersom det är precis sådan jag blir när sjukdomen "bryter ut" Jag vill vara i fred med min sjukdom, ingen ska bry sig utom jag, och jag kan bli riktigt elak mot folk som vill mitt bästa.


Läs gärna min blogg för mer information om mig.
Hej!

Jag kan tyvärr inte erbjuda någon annan hjälp än en virtuell ryggdunk, men
jag ville bara skriva till dig att det är fruktansvärt starkt av dig att äntligen våga prata (skriva) om det öppet.
__________________
"Smärtan i min blick, känner du igen dig? Sorgen och ångesten, känner du som mig?"
-Block 44, "Känner mig".
Ahsberg är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-07, 13:05   #3 (permalink)
Nanna van Berlekom
Expert
Guldmedlem
 
Nanna van Berlekoms avatar
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 127
Standard

Hej!

Bra och modigt av dig att ta steget att öppna dig lite. Här kan du skriva och utbyta tankar, känslor och erfarenheter med andra och samtidigt vara anonym.. så småningom kanske du känner dig beredd att ta steget vidare att kontakta en terapeut eller psykolog. Jag önskar dig lycka till.

//Nanna
__________________
Nanna är utbildad i Master Powerthinking med kognitiv inriktning och har snart även en fil. kand i psykologi. Hon arbetar mycket med ångest/panikångest, social ångest, oro, hypokondri och självkänsla. Nanna är lugn, inkännande och engagerad.

Vill du prata med Nanna? Ring eller maila henne på:

0738-014096
nanna@comunicera.se
Nanna van Berlekom är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:08.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page