Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Sveriges största community för dig som har frågor om psykologi, terapi, mental träning, psykiska störningar. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Webb-TV

Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Fråga våra experter om ätstörningar
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Fråga våra experter om ätstörningar Här kan du ställa frågor om bulimi, anorexi, ortorexi, hetsätning, BDD och kroppsfixering.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-02-27, 14:43   #1 (permalink)
LilleHildur
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 1
Unhappy Ätstörning eller inte?

Hej! Jag tänkte höra med er om det finns någon behandling för den typ av ätstörning som yttrar sig som känsloätande? Jag är 40 år och har haft flertalet trauman under 2004-2006. Detta har lett till att jag behandlats med effexor för depression, fått terapi för att inte min relation till min nyföding (06) skulle ta skada och jag går fortfarande och träffar en terapeut som säger sig tro att jag lider av posttraumatiskt stressyndrom. Jag har under perioden gått upp över tjugo kilo som jag inte lyckas bli av med. Jag har provat allt, träning, dieter och annat. Men jag kan inte hindra mig själv från att småäta, mest småsaker ur skåpen! Är detta en ätstörning? Hur kan jag i så fall bli av med den?
LilleHildur är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-03-01, 15:03   #2 (permalink)
Nanna van Berlekom
Expert
Guldmedlem
 
Nanna van Berlekoms avatar
 
Reg.datum: Sep 2007
Inlägg: 205
Standard

Hej Lillehildur!

jag skulle rekommendera dig att köpa jonas Gådes bok tjockholmsbibeln!

Mat används ofta som ersättning för andra behov. Mat kan fungera som tröst, belöning, straff och mycket annat. Den här sessionen ger dig verktyg och idéer hur du kan finna ut vad det egentligen handlar om... Omedvetet förknippar många människor mat med tröst och kärlek. Det är heller ingen tillfällighet att vi ofta väljer sött och fett för att döva obehagliga känslor och för att döva den tomhet vi känner. Visst får vi äta lite av det som inte är så nyttigt emellanåt, men stoppar vi i oss alltför mycket onyttigheter riskerar vi att hamna i en ond cirkel som sedan kan leda till övervikt och sänkt självförtroende. Det är inte ovanligt att många överviktiga har förlorat kontakten med sina mättnadskänslor. Detta medför i sin tur att man feltolkar de signaler man tror sig uppfatta och använder mat för att ersätta eller dämpa dessa känslor.

Inom AA, anonyma alkoholister, finns det inom 12-stegsprogrammet något som kallas HALT-metoden och som kan användas för att beskriva en del av de fällorna som matberoende hamnar i.

Hungry Hungrig
Angry Arg
Lonely Ensam
Tired Trött

HALT-metoden är ett utmärkt sätt att göra sig själv vaksam på när man är i farozonen. Just ensamhetskänslor ger upphov till mycket tröstätande. Jag kan inte nog påtala hur viktigt det är att du lär dig hantera din ensamhet. Det är en av de viktigaste byggstenarna du behöver för att hantera ditt tröstätande. Det finns också andra känslor som kan blandas ihop med hunger.
Här är några exempel:
  • Tomhetskänslor
  • Rastlöshet
  • Oro
  • Ångest
  • Nedstämdhet
  • Tristess
  • Ensamhet
  • Trötthet
  • Stress
  • Sorg
När en matberoende person hamnar i känslomässigt stressade lägen är det mer regel än undantag att han eller hon tröstar sig med mat. Det sägs lite skämtsamt att män som är stressade dricker alkohol och invaderar andra länder, medan kvinnor under stress tömmer kylskåpet för att sedan invadera ett shoppingcenter. Om du är på väg att invadera kylskåpet -stanna upp och gör HALT. Risken är speciellt stor om det har gått mer än två-tre timmar sen senaste måltiden.

Nästa gång du märker suget efter något sött eller fett att stoppa i munnen, ska du hejda dig lite och sätta dig ner. Slut ögonen, ta ett djupt andetag och känn efter vad det är du egentligen känner. Vad står suget för? Sätt ord på känslorna som kommer upp. Kanske behöver du någon som lyssnar på dig? Är det ett varmt bad, att tala i telefon med väninnan eller att lyssna på skön musik, en promenad eller en kram du behöver? Finner du att du fortfarande känner dig hungrig är det bättre att du äter någon riktig näringsrik mat istället för godis eller fikabröd.


Fråga dig själv innan du äter:
  • Hur hungrig är jag?
  • Vad kommer att kännas bra i min mage?
  • Hur kommer denna mat få mig att känna när jag ätit den?
  • Hur ofta låter jag mina känslor styra?
  • Vad är det för lust eller längtan som jag på detta sätt försöker döva?
  • Vad är det jag äter när jag överäter?
  • När överäter jag?
  • Vad är det för känslor som kommer upp när jag äter?
  • I vilka situationer är jag extra sugen?
När du nu svarat på dessa frågor är det bra om du återigen skriver ner vad du äter under en vecka. Du kanske kan hitta olika produkter som du kan ersätta med dessa som är lite lättare eller mer näringstäta. Om du däremot under en lång tid har dövat känslor med mat, kan det vara en större utmaning. Börja med små steg i din jakt på de orsaker till varför du dövar dina känslor.

lycka till

//Nanna
__________________
Nanna är utbildad i Master Powerthinking med kognitiv inriktning och har snart även en fil. kand i psykologi. Hon arbetar mycket med ångest/panikångest, social ångest, oro, hypokondri och självkänsla. Nanna är lugn, inkännande och engagerad.

Vill du prata med Nanna? Ring eller maila henne på:

0738-014096
nanna@comunicera.se
Nanna van Berlekom är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:21.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page