Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Sveriges största community för dig som har frågor om psykologi, terapi, mental träning, psykiska störningar. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Webb-TV

Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Expertforum > Fråga våra experter om ätstörningar
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Fråga våra experter om ätstörningar Här kan du ställa frågor om bulimi, anorexi, ortorexi, hetsätning, BDD och kroppsfixering.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-02-16, 19:33   #1 (permalink)
Happy
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 10
Standard Anorexi el ätstörning...

jag hade i tidigare tonåren en ätstörning eller kanske till och med anorexi.
Jag fick ingen hjälp vare sig av skola eller min familj och fick inte heller någon direkt diagnos, det var inte så uppmärksammat då. Jag fick genom att någon på skolan uppmärksammat min viktnedgång gå till skolsköterskan som menade att viktnedgågnen inte var hälsosam och att jag måste börja äta....vilket jag gjorde....jag vägde när det var som värst 27 kg och gick upp ganska snabbt i vikt genom att börja vräka i mig fast inte på ett sjukligt sätt...det var lite bakgrund bara...nu till min fråga till dom som är kunniga:
Blir man helt frisk när man en gång haft någon form av ätstörning??
Undrar även om ämnesomsättningen kan bli störd på något sätt??
Jag kan själv äta väldigt mycket med tanke på min längd och kroppsbyggnad utan att gå upp särskilt, tänkte om det kunde ha att göra med sviter efter ätstörningen.

Jag hävdar att man aldrig riktigt blir det, det finns alltid lite i bakhuuvdet i form av svag ångest ibland, man tänker på vad man äter men kan äta det mesta med måtta osv.
Ska meddela att jag idag är normalviktig
Happy är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-02-16, 21:52   #2 (permalink)
Mariiqa W
Senior Member
Platinamedlem
 
Mariiqa Ws avatar
 
Reg.datum: Dec 2007
Ort: Karlstad
Inlägg: 1 472
Krediter: 6 197
Standard

Hej,

Det enda jag har hört som kan hända med ämnesomsättningen är att den kan bli långsammare, så att man får lättare att gå upp i vikt. Motsatt har jag aldrig hört talas om, som en svit efter en ätstörning.

Den andra frågan som du ställer, då kommer man väl fram till frågan vad som är friskt eller inte. Som jag vet så är det många som inte har ätstörningar, som ändå tänker på vad de stoppar i sig och som äter med måtta. Ångesten kan försvinna, det har min gjort, men visst kan jag tänka på vad jag äter. I stressade och pressade situationer kan jag komma på att min ätstörning börjar smyga sig tillbaka omedvetet. Så som svar på din fråga får jag nog säga att jag inte vet, utan att det beror på vad man räknar som friskt och sjukt.

Hälsningar,
Mariiqa
__________________
*


~*~Miiqa - by heart~*~


*
Mariiqa W är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-02-29, 17:29   #3 (permalink)
Jessie
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 5
Standard

Hej!
Jag har själv haft anorexi och blev "friskförklarad" för ca 10 år sen efter att ha gått i behandling i ett par år. Om man kan bli frisk är en fråga jag ställt mig många gånger. Och som sagt var hur definierar man frisk? Jag lever idag med ett normalt förhållande till mat och är normal viktig enligt BMI-skalan. Dock kan tankarna ibland smyga sig på, tankarna på att jag är fet, tankarna på att jag inte borde äta vissa saker osv. Visst händer det att jag ibland får ångest för att jag ätit något, det händer i perioder när jag inte känner mig på topp för övrigt. Skillnaden idag är att tankarna försvinner efter ett tag och hinner inte äta upp mig, eftersom jag lärt mig att hantera tankarna och har en medvetenhet att de är fel.

Angående ämnesomsättningen har jag inte hört att den kan påverkas av en ätstörning. Dock fick jag själv diagnos med struma för ett och ett halvt år sen. Man kan även ha andra fel på sköldskörteln som gör att ämnesomsättningen kan vara för låg eller för hög. Mycket lätt att kolla genom ett blodprov (TSH-värde).

Hälsningar Jessie
Jessie är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:18.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page