Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Drömtydning - tyda drömmar - mardrömmar
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Drömtydning - tyda drömmar - mardrömmar Här kan du dela med dig och hjälpa till att tyda drömmar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-07-29, 02:06   #1 (permalink)
Grabben
Senior Member
Guldmedlem
 
Grabbens avatar
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 152
Standard Misslyckat skämt, gör bort mig i drömmen...

I drömmen var jag i ett rum med en killkompis och två tjejkompisar, jag och killpolaren skojbråkar, garvar och allt är kul. Jag driver det längre och längre och kastar killkompisen över höften med ett snällt judokast, men det går otroligt fel. Det blir så mycket kraftigare än jag tänkt mig, jag kan inte tro mina ögon när han dråsar in i de två tjejerna som mosas huvudstupa in i ett element. Alla slår sig men tjejerna mest illa. Jag är fullkomligt förtvivlad och kramar om en tjej som bara gråter och jag tjattrar om hur ledsen jag är och säger förlåt. Hon samlar sig. Jag fortsätter krama om och försöker trösta den andra tjejen, jag mår hemskt och vill nästan dö, skäms otroligt och gråter samtidigt som jag försöker trösta henne. När jag tror att hon också har samlat sig och att det börjar lugna ner sig säger jag hulkande något som jag inte minns men det är väl nåt i stil med att det inte var meningen, eller jag minns faktiskt inte..... Då rasar allt för jag får onda blickar från mina kompisar som förebrående säger att "trodde du verkligen att det där skulle räcka?".

Jag grät och var förtvivlad och gjorde allt jag kunde, och ändå räckte det inte och de blev otroligt arga på mig. Vad betyder det?
Grabben är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-29, 06:13   #2 (permalink)
MentalPanic
Senior Member
Guldmedlem
 
MentalPanics avatar
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Germany
Inlägg: 189
Skicka ett meddelande via MSN till MentalPanic
Standard

Känns som du har ågren och ångerst liggandes i dina tankar. Behöver inte alls va så här illa som i drömmen men något säger mig att alla kanske inte tar din humor och ditt agerande rätt. Har du någon speciel person som du känner att du kanske sårat eller som kanske är känsligare än vanligt?
__________________
Look at me for understand how beautiful you are.
MentalPanic är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-29, 17:43   #3 (permalink)
Fisken
Moderator
Platinamedlem
 
Fiskens avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Där jag trivs.
Inlägg: 724
Krediter: 2 339
Standard

Kanske är det någon du är arg på?
/fisken.
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Det är nog mitt sätt att tänka som allt blir fel.
(ADD/Asperger är min tanke?)
Jag har skapat min hjärna till att det är något fel på mig.
fel fel fel är mina tankar. Och så blir det också i huvudet och även i en handling av rädsla av att andra människor tror det är fel på mig.

Kanske är det bara en inbillning?
Eller är det sant att det är så jag känner?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fisken är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-29, 22:56   #4 (permalink)
Grabben
Senior Member
Guldmedlem
 
Grabbens avatar
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 152
Standard

Njaa jag är inte arg på någon. Lite frustrerad på mig själv kanske eftersom jag inte fungerar med tjejer så bra som jag skulle vilja. Det kanske betyder nåt att det är just tjejkompisar som det går så fel med i drömmen.

Jag har sårat en person men hon har förlåtit mig och gått vidare och mår just nu bättre än någonsin så det känner jag inte längre någon skam över.
Grabben är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-30, 01:36   #5 (permalink)
MentalPanic
Senior Member
Guldmedlem
 
MentalPanics avatar
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Germany
Inlägg: 189
Skicka ett meddelande via MSN till MentalPanic
Standard

aha men där satte du troligen fingret på vad din dröm handlar om. Hur du känner att du fungerar med tjejkompisar. Vad är det som gör att du känner så?
__________________
Look at me for understand how beautiful you are.
MentalPanic är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:43.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page