Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Drömtydning - tyda drömmar - mardrömmar
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Drömtydning - tyda drömmar - mardrömmar Här kan du dela med dig och hjälpa till att tyda drömmar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-07-13, 01:09   #1 (permalink)
elina89
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Jul 2008
Inlägg: 2
Standard Toalettdrömmar...

Jag drömmer ofta om att jag måste gå på toaletten. Måste gå ifrån för att leta efter toaletten. När jag hittar toaletten så är det oftast sådana där bås, med en dörr som inte går från tak till golv utan med en glipa under. Eller så är dörren borta eller går att se in på toaletten utifrån. Eller så kan jag se ut på de andra utan att de ser mig. Brukar oftast inte vilja gå på toaletten då.

Så jag hittar en annan toalett, där är det stopp i avloppet, eller att man måste utätta sina behov någon annanstans som det inte är meningen att man ska göra det på.

Har någon förslag på vad de här drömmarna kan tyda på?
elina89 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-13, 03:51   #2 (permalink)
förBANNAD
Banned
Bronsmedlem
 
Reg.datum: Jul 2008
Inlägg: 35
Standard dålig på drömtydningar trots att

Citat:
Ursprungligen postat av elina89 Visa inlägg
Jag drömmer ofta om att jag måste gå på toaletten. Måste gå ifrån för att leta efter toaletten. När jag hittar toaletten så är det oftast sådana där bås, med en dörr som inte går från tak till golv utan med en glipa under. Eller så är dörren borta eller går att se in på toaletten utifrån. Eller så kan jag se ut på de andra utan att de ser mig. Brukar oftast inte vilja gå på toaletten då.

Så jag hittar en annan toalett, där är det stopp i avloppet, eller att man måste utätta sina behov någon annanstans som det inte är meningen att man ska göra det på.

Har någon förslag på vad de här drömmarna kan tyda på?
jag själv drömmer en hel del med väldigt klara minnen. denna typ du beskriver aldrig haft, men frågar utan att vara löjlig, när du vaknar upp
ur drömmen, är du då det du drömde och får gå upp, eller fixar det sig drömledes, alltså fixat å klart utan ploblems, och utan olyckor i sängen,
sånt som kan hända vid dröm om en påträngande urinering. kan inte säga
varför jag engagerar mig i detta men tycker att många drömmar bryts så
abrubt, typ man faller utför ett stup men vaknar innan man landar, och det
kanske även gäller innan det säger plupp. nog om detta , skall följa om det
är någon som ger ett tydande svar. en sak var lustig med dom typhalvdörrar du nämner, hade dom bara för att folk inom indusrin skulle maska bort betald arbetstid å sitta där å dagdrömma Lol
sweet dreams
förBANNAD är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-17, 00:57   #3 (permalink)
elina89
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: Jul 2008
Inlägg: 2
Standard

Nej, är sällan kissnödig under natten. Inte vad jag vet av, vaknar sällan för att jag måste gå på toa.
elina89 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-21, 13:17   #4 (permalink)
pococateptl
Senior Member
Guldmedlem
 
pococateptls avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 179
Standard

jag brukar också drömma liknande drömmer som du elina. ofta kan det vara så att det står massa toaletter helt öppet i ett rum och jag inte vill gå där. men det är som att det är "normalt" att det är så. att ingen annan reagerar på det. i de drömmarna brukar jag springa omkring och leta efter toaletter, eftersom det är "fel" på ngt sätt på alla jag ser.

det känns som en utelämnande dröm. i mitt fall iaf kan det nog också röra sig om att jag har lite "svårt" eller vad man ska säga att gå på en del toaletter.ofta för att jag är orolig att det ska höras ut.(ganska löjligt egentligen, eftersom det hörs ut när alla går på toan och alla ändå vet vad man gör därinne...) toabås tex avskyr jag.

Senast redigerad av pococateptl den 2008-07-21 klockan 13:22.
pococateptl är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-21, 17:28   #5 (permalink)
En Annan
Rating 10
Diamantmedlem
 
En Annans avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Mellansverige
Inlägg: 404
Krediter: 1 402
Standard

Handlar det inte om behov av privatliv? Vårt behov att ha tid då vi inte hela tiden behöver fundera på vad andra behöver av oss utan kan göra vad vi vill, -vara privata alltså. Båsen kunde i så fall stå för att man trots allt inte är så privat som man kanske skulle vilja?

Eller?
__________________
_ _ _
MORE than the Sum of my Experiences
En Annan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-29, 01:18   #6 (permalink)
pococateptl
Senior Member
Guldmedlem
 
pococateptls avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 179
Standard

ja...det var nog lite så jag menade. det borde handla om privatlivet på ngt vis iaf...
...kanske kan stoppet i avloppet och det i så fall stå för att man inte hittar det där lugnet man vill hitta. att man inte hittar den där egna lilla tiden, ens lugna oas så att säga. hets och stress?
eller jag vet inte. nu kanske jag är ute och flummar
pococateptl är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-29, 07:03   #7 (permalink)
MentalPanic
Senior Member
Guldmedlem
 
MentalPanics avatar
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Germany
Inlägg: 189
Skicka ett meddelande via MSN till MentalPanic
Standard

Man känner sig iakttagen och kan inte relaxa och har inte tid för sig själv. Kan även känna att vad personen än gör för att få privatliv så är det något som är vägen där av stopp i toaletten. Sedan om man vänder lite på tankarna så det här med glipa under och över dörren och även att dörren är borta ..kan på visa att man vågat öppna upp sina inre tankar till omvärlden och medmänniskor.
__________________
Look at me for understand how beautiful you are.
MentalPanic är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:44.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page