Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykologi, psykoterapi, terapi, mental träning, psykiska störningar som panik ångest. tvångssyndrom, borderline, ätstörningar mm. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Webb-TV

Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Depression stress
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Depression stress Depression kan yttra sig på många olika sätt så som koncentrationsvårigheter, ont i kroppen, hopplöshet, minskad aptit eller ökad aptit, agressiva utbrott, socialt undandragande, minskad lust att umgås, orkar inte med folk, konstant trött, utmattad, stressad, självmordstankar, trött på livet. Här kan du diskutera detta.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-06-20, 23:49   #1 (permalink)
Venom
Senior Member
Guldmedlem
 
Venoms avatar
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Karlstad, Värmland.
Inlägg: 175
Krediter: 1 042
Skicka ett meddelande via MSN till Venom
Standard Jag är allt negativt.

Jag orkar inte vara nedstämd längre.
Jag vill inte leva, men jag vill inte dö.
Jag är svag för att jag inte orkar kämpa emot mina negativa tankar, jag är värdelös, ful, tjock, saknar medlidande, korkad, seg och mycket mer. Jag har tappat allt mitt självförtroende.
Finns det inget annat sätt att försvinna på än att dö?
__________________
I want to walk into the wild
Venom är uppkopplad nu   Svara med citat
Gammal 2008-06-30, 09:01   #2 (permalink)
träningsnarkomanen
Member
Silvermedlem
 
Reg.datum: Jun 2008
Inlägg: 53
Standard

Känner igen tankarna. Ibland känner jag att jag inte orkar längre men jag är ändå inte självmordsbenägen eftersom jag innest inne inte vill dö men samtidigt verkar jag inte vilja leva eftersom jag inte gör något åt mig själv.
Det enda man kan göra är att kämpa och bestämma sig för att leva. Jag vet dock inte hur man ska göra eftersom jag själv inte kan förmå mig att börja leva. Jag har levt i koma i 15 år. Har inte varit glad på 15 år och jag tror inte jag vet hur man är det längre. Jag är alltid nere eller ännu mer nere men glad är jag aldrig. Uppskattar ingenting och jag blir så sur på mig själv eftersom jag egentligen har väldigt mycket, inte pengar men jag har jobb, bostad förhållande men kan inte uppskatta något.

Jag har många gånger tänkt på att jag inte orkar mer och vill inte leva men jag skulle aldrig våga ta livet av mig och jag tror det beror på att jag någonstans hoppas på att livet kan bli bättre men samtidigt gör jag inget för att förändra det.

Jag skulle rekommendera dig att ta hjälp eftersom du säger själv att du inte orkar kämpa ensam. Ta hjälp av folk omkring dig och gå i terapi så att du får det stöd du behöver och eventuellt medicinering som du behöver. Jag är själv duktig på att ge andra råd men dålig på att följa dem själv.
träningsnarkomanen är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-07-20, 08:33   #3 (permalink)
whoami
Member
Silvermedlem
 
whoamis avatar
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Finland
Inlägg: 57
Standard

Man kan ta en episk långpromenad

p.s.
Jag hakar gärna på

Senast redigerad av whoami den 2008-07-20 klockan 08:34. Anledning: p.s
whoami är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:42.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page