Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Sveriges största community för dig som har frågor om psykologi, terapi, mental träning, psykiska störningar. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Webb-TV

Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Anorexi & Bulimi
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Anorexi & Bulimi Lider du av hetsätning, bulimi, anorexi, binge eating eller ortorexi? Dela med dig av dina känslor och tankar.

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-05-02, 23:28   #1 (permalink)
Soffan
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 1
Standard Bulimi

Hej! Vill dela med mig av mina problem i hopp om att komma ur min bulimi. Började för snart tre år sedan efter ett uppbrott ur ett två år långt förhållande och jag inte riktigt visste vad jag skullle göra med mitt liv. Tappade matlusten och rasade i vikt. Vägde som minst 51kg till mina 167cm, vilket jag faktiskt trivdes med ("äntligen hade jag fått bort de extrakilon jag ansåg mig bära runt på"). I samma veva tog jag upp träningen som legat mer eller mindre i vila under två år. När jag sedan började få tillbaka matlusten gick det över i att jag spyde upp det jag åt inte allt men en del då jag ansåg mig ha ätit för mycket och att jag var för full i magen. Har nu under en treårs period varvat mellan att äta bra och tränat bra till att hetsäta för att sedan spy upp det mesta jag fått i mig eller bara ligga och må dålig över att jag ätit för mycket. Sedan detta började har jag pendlar mycket i vikt jag är muskulös och därför tror jag inte att det syns så mycket på mig men jag pendlar ständigt mellan 52 och 60kg (det är inte normalt). Försöker intala mig själv, efter varje neråt period, att det var sista gången men det verkar aldrig bli så. Kan gå bra i en vecka eller två för att sedan ha ett par veckor då jag äter all dålig mat jag kommer över, för att sedan spy upp den. Det går bra så länge jag äter bra mat men tar jag minsta lilla godisbit eller kaka så är jag där igen och jag vräker i mig allt jag ser för att det är lättare att spy upp maten när det finns mycket att spy upp än bara exempelvis en bulle. Har precis varit på toa och försökt spy upp de sex minibaguetterna och halvkilot godis jag vräkt i mig ikväll. Tyvärr skäms man för mycket för att prata med någon av sina nära om det. Hoppas att detta forum kan trycka på de rätta knapparna för att hjälpa mig ur detta helvete...
Soffan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-12, 22:05   #2 (permalink)
Troll
Junior Member
Bronsmedlem
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 20
Standard

Jag vet inte om jag kan komma med något vettigt, men hur går det om du ätit ordentligt en period, alltså verkligen riktig frukost, lunch och middag + mellanmål. Fungerar det bättre då?
För mig gick det betydligt bättre när jag blev intvingad på rätt spår, tillslut kunde jag även äta en eller några godisar utan att det spårade ur. Kroppen var mer i balans skulle jag tro.
Har du läst Gisela Van Der Steers bok? "Ät allt, hellre nästan rätt än exakt fel". Eller den nyare "Mattillåtet"
Förmodligen blev det inte helt rätt stavat nu, minns inte exakt hur det var.
Jag gillade dom när jag väl kom mig för att köpa.

Nu fick jag tyvärr lite återfall eller vad man ska kalla det efter att jag fick brn, kom av flera anledningar, men jag gör mitt bästa för att inte falla för frestelserna att strula så mycket med maten.

Lycka till och hoppas du får må bättre snart!
Troll är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-05-16, 12:52   #3 (permalink)
Maja_55
Junior Member
Nykomling
 
Reg.datum: May 2008
Inlägg: 7
Standard

Hejsan

Jag ar nu fri fran min bulimi sedan august 2007... sa snart ett ar... Har ej haft aterfall en enda gang efter att jag bestamt mig.

Allting handlar om dig sjalv, vill du verkligen bli frisk? Eller vill du hellre vara smal? (egentligen ar dessa tva alternativ inte exklusiva, men man kanske maste se det lite som sa i borjan...)

Det jag forosker saga ar, att du maste forsoka sluta tanka pa vikt / mat... Jag hade bulimi i over 4 ar och jag forstod inte varfor jag inte kunde bli fri fran den - varje dag efter att jag hade krakts sa jag till mig sjalv "Detta var sista gangen, imorgon ska jag inte gora det mer"... men icke.

Vad jag gjorde istallet var att jag fick mig sjalv att sluta tanka pa mat och vikt. Slutade vaga mig sjalv, slutade tanka konstant pa mat och kalorier, slutade att tycka att BARA smala tjejer var snygga... tro mig, detta var inte latt! Hela mitt tankesatt forandrades, och det tog ett bra tag... Bocker kan ocksa hjalpa...

Vet ej om detta svar ar hjalpsamt... kanske for vagt, men jag hjalper garna till med fler tips / stod om du vill! Lycka till - du KAN bli fri fran atstorningarna!

kram
Maja_55 är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:17.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Locations of visitors to this page