Det ser ut som om du inte är medlem på Terapisnack ännu, för att registrera dig, klicka här...

Terapisnack

Välkommen till Terapisnack!

Psykologi forum för dig som har frågor om psykoterapi, panikångest, självkänsla, utbrändhet eller kontrollbehov. Här kan du få stöd hjälp utan kostnad eller bara dela med dig av din egna erfarenheter som kan hjälpa andra.

Just nu är du inne som gäst vilket ger dig begränsad tillgång till forumet. Du kan läsa och se vad som skrivs men du kan inte själv skriva eller fråga något.

Det är helt gratis att bli medlem och det tar bara någon minut. Som medlem på Terapisnack kan du själv ställa frågor och få svar dels av våra experter men även av andra medlemmar som är intresserade av psykologi!

För varje inlägg får du krediter som du kan handla för. Du kan bland annat köpa böcker, kurser, nätterapi, terapisessioner mm.

Så vad väntar du på, bli medlem direkt!

Nyheter

Aktuellt


Terapisnacks helg
8-9 nov
Våra kontor

 

Göteborg
Alingsås
Kungsbacka
Stenungsund
Halmstad
Stockholm
Falkenberg
Hässleholm
Linköping
Vill du annonsera här?

Kontakta oss på info@comunicera.se

Gå tillbaka   Terapisnack > Diskussionsforum > Allmänt om Terapi
Registrera Bloggar FAQ Medlemslista Kalender Sök Dagens inlägg Markera forum som lästa Statistics

Allmänt om Terapi Diskutera terapi allmänt

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-06-18, 22:26   #1 (permalink)
flamh
Member
Silvermedlem
 
Reg.datum: Sep 2007
Ort: sverige
Inlägg: 53
Standard hur kan jag lindra?

hej. för ett tag sen började jag få som.. ostadighetsyrsel. jag vet nu att det beror på ångest/oro. yrseln kommer bara om jag är ensam och inte är upptagen med något, aldrig när jag är med vänner eller går i skolan eller sådär men jag undrar bara om någon har några råd till mig hur jag ska kunna undvika det här när jag är ensam också? det är väldigt obehagligt men eftersom jag vet vad det beror på nu är det inte lika mycket som först.
__________________
det kunde ha varit värre
flamh är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-06-19, 14:21   #2 (permalink)
Mikael G
Rating 10
Diamantmedlem
 
Mikael Gs avatar
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 354
Krediter: 1 643
Skicka ett meddelande via MSN till Mikael G
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av flamh Visa inlägg
hej. för ett tag sen började jag få som.. ostadighetsyrsel. jag vet nu att det beror på ångest/oro. yrseln kommer bara om jag är ensam och inte är upptagen med något, aldrig när jag är med vänner eller går i skolan eller sådär men jag undrar bara om någon har några råd till mig hur jag ska kunna undvika det här när jag är ensam också? det är väldigt obehagligt men eftersom jag vet vad det beror på nu är det inte lika mycket som först.
Försök gör saker som kräver rörelse och tankeverksamhet för att utmana ostadighetskänslorna. Fortsätt med det du håller på med! Och om du inte håller på med nåt, se till att göra något. (titta tv och dator hjälper inte så mycket)

Sen är det också bra att veta att dessa ostadighetskänslor inte är farliga (om det är ångest). Det är mycket osannolikt att det leder till att man exempelvis svimmar (även om det hänt mig).

Det är väldigt lätt att säga "låtsas inte om den". Men som sagt, försök göra saker som utmanar yrseln. Sätt dig inte och bli inaktiv och börja fundera.
__________________
Mikael Glännström
Skriver en självhjälpsbok/självbiografi om ångestproblematik. Har ambitioner att forska kring ångestproblematik i framtiden.

Tidigare lidit av panikångest och social fobi i åtta år.
Mikael G är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-06-20, 00:10   #3 (permalink)
alithia
Junior Member
Bronsmedlem
 
alithias avatar
 
Reg.datum: May 2008
Ort: Roslagen
Inlägg: 23
Standard

Jag har också upplevt den här yrseln. Riktigt läskigt även om man innerst inne vet att det handlar om ångest och att man inte kommer att svimma eller ramla. För mig försvann det efter en tids bra terapi, utan att frågan om detta tagits upp någon gång alls.
alithia är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

vB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:44.


Programvara från: vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.0.0
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Lediga lägenheter
vBCredits v1.3 ©2007 by Darkwaltz4
Sökmotoroptimeringav SEOdesign

Locations of visitors to this page