Visa ett inlägg
Gammal 2008-04-10, 11:39   #4 (permalink)
Trollsa
Senior Member
Diamantmedlem
 
Trollsas avatar
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 480
Krediter: 1 424
Standard

Jag håller med om att samhället har blivit kallt. Hur många gånger som helst får man frågan: "Hur är det?" Men vem vill egentligen verkligen höra sanningen om hur illa jag mår, hur ensam jag känner mig osv. Nej, jag svarar med ett kort: "Bra."

Samma sak med att umgår. Om man möts på stan så säger många:"Vi måste se till att träffas snart." Men det blir aldrig av. Det är bara en tom fasad. Människor är för upptagna med sina egna liv, upptagna med att allt ska se så perfekt ut inför andra. Man byter gardiner, målar om, planterar blommor och ser till att ha en välkomnande entré. Håret färgas och klipps, kläderna är trendiga, men relationer är inget som man vårdar. Människor är utbytbara. När de inte passar ens behov byter man ut dem.

Usch vad bitter jag låter. Jag önskar att fler kunde börja bry sig om sina medmänniskor. Ingen kan hjälpa alla, men alla kan hjälpa någon.
Trollsa är inte uppkopplad   Svara med citat