Visa ett inlägg
Gammal 2008-04-05, 15:44   #1 (permalink)
Jonas Fröberg
Senior Member
Guldmedlem
 
Jonas Fröbergs avatar
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 218
Krediter: 1 694
Standard Vill snacka m snyggot!

Kan man öva för att våga ta kontakt med snyggingar? Klart man kan. Att öva med spegel/kompisen kan göra att det blir lättare att bryta isen och säga saker man tidigare inte vågade!

5 meningar att säga när man vill ta kontakt med någon man är intresserad av:

Hej, hur mår du? Får jag slå mig ned?

Jag ser att du läser om segelbåtar. Är du också seglare?

Ursäkta mig, jag ska precis in på en jobbintervju. Är den här skjortan/blusen snygg?

Hej! Ursäkta mig. Jag såg dig sitta där. Jag är en sån blyg person så jag vågar egentligen inte ta kontakt. Så jag måste bara vara ärlig och säga det rakt ut. Du är så himla söt! Får jag sitta ner lite? Ursäkta om jag är pinsam?

Ursäkta, vad tycker du om det nya zebra-mönstret på Volvo C30?
(Jaså, du är miljönörd? Totalt bortgjord jag är då? Tur att jag har sån social skill så jag kan prata med dig ändå

Humor är ofta bra. Ärlighet kan vara perfekt. Ni har säkert mycket bättre förslag. Skicka in dem hit!
__________________
Jonas Fröberg, med. kand. (läkarprogrammet), Master Powerthinking Comunicera, skådespelare och konsult. Arbetar med social fobi, självkänsloträning och kommunikation. Coachar om man ska hålla föredrag, säljmöten och tal. Tfn: 070-985 04 54. E-post: jonas.froberg@comunicera.se
Jonas Fröberg är inte uppkopplad   Svara med citat