7,5 månader utan sömn
Vi har en underbar dotter på 7,5månader som inte vill sova.Hon har sedan födseln sovit mindre än vad som anges i alla sömn tabeller,men det finns väl egentligen ingen "medel-baby" så det är väl helt normalt.Alla sa till oss att efter 6 mån och när Isabella börjar äta riktig mat så kommer allt att bli bättre,men inte.
Vi har en bra läggnings rutin med bad och lugn och ro och hon somnar i sin egen säng nästan varje kväll utan gråt vid 8-tiden.Det längsta hon sen sovit utan att vakna är till 2,men ofta vaknar hon första gången vid 11,ibland redan halv 10.
Vi har försökt "Gråta ut metoden" men det funkade inte och vi var inte alls glada över att hon skulle behöva skrika i timmar varje natt.
Nu har vi prövat "No cry sleep solution".De första 4-5 dagarna blev det lite bättre,men nu är det tillbaka till det gamla igen med 3-4 uppvakningar och gråt per natt.
Hon sover 2 ggr på dagen,totalt 3-3:15 timmar.Hon äter bra och är pigg,glad och aktiv under dagarna.
Vi börjar bli desperata och utmattade.
Tacksam för hjälp.
/S&K
|