Säger du det Änglaflickan Inez
Du säger att medlarna inte är till för att lösa andras problem. Så vitt som jag sett så har dom kommit med massa förslag. paradox blir ditt argument!?
Dom ska ju inte lösa andras problem så hur förklarar du alla förslag medlarna hasplar ur sig? Så vitt jag sett också så resonerar medlarna med folk och försöker få dem att se andra förutsättningar än att stampa på samma frustration. Paradox blir ditt argument.
Medlarna skulle ju inte lösa andras problem när det är grannarna som skulle göra det enligt ditt argument.
Så vitt som jag ser så blandar sig medlarna i grannarnas problem garanterat och för polemiska debatter med olika förslag.
Utan medlare så skulle grannarna inte ens försökt.
Vad har medlarna sysslat med? Paradox blir ditt argument
Så vitt som jag ser så har medlarna absolut agerat med att lösa grannarnas problem. Paradox blev ditt argument
Men min grundfråga var,, att varför gör man ett avsnitt när det visar sig att ena grannen är motsträvlig och princip vägrar försöka med något?
Och då blir det ju inget program när den ena grannen ljög att försöka och sedan plötsligt vägrar.
Själva processen har ju aldrig fått sin chans.
Så slutat avsnittet med si sådär.
Senast redigerad av Gezerd den 2008-03-11 klockan 18:03.
|