Hej Yaaniz
Du har onekligen varit med om alldeles för mycket på en gång
du bör återuppta konatakten så snart du kan mail in
Det är inet konstigt att du känner dig som du gör först öite om
”Baby Blues” Depression och graviditet
Nu visar den senaste forskningen, publicerad i Psychology Today dec 2002, att så många som upp till 80 % kan uppleva en mild depression under året efter födseln. Om denna depression får fäste kan den i allvarligare fall leda fram till en psykos. En kvinna av tusen upplever posttraumatisk psykos, som innebär en uppenbar risk för att hon kan skada både sig själv och sitt barn. Om baby bluesen håller i sig mer en två veckor kan det vara så att mamman lider av PPD (postpartum depression). Ungefär 12–15 % av gravida kvinnor kan utveckla en depression inom tre månader efter att de fött sitt barn. Det är tre gånger så stor risk att den kvinna som upplevt en depression under sin första graviditet också ska utveckla en vid senare graviditeter. Samtidigt är det också så att en kvinna som har upplevt en posttraumatisk depression har 70 % risk att återfå denna depression.
Det finns många olika orsaker till att Baby bluesen utvecklas. Barnets upprepade skrik och det kontinuerliga ammandet kan upplevas som överväldigande för vilken kvinna som helst.
Stress i alla former, inte minst stressen av att ta hand om en annan individ, hjälper naturligtvis till att skapa fäste för depressionen. Det finns också sociologiska faktorer där förväntningar av den lyckliga modern med barnet utmanas av andra känslor som skuld, förvirring och känslor av otillräcklighet. En annan viktig faktor kan vara bristen på stödjande sociala relationer.
Du skriver att du och din pojkvän båda lider av social fobi detta uppmuntrar inte till tillföranade av energi i Er relation.
Du bör också få hjälp att prata med någon bor du i Gbg kan vi hjälpa dig
Gå in på
www.comunicera.se och ladda hem gratis bok det kabn vara en start
Lycka till Jonas