Att förlora kontrollen
Jag blev utsatt för sexuella övergrepp under flera år när jag var barn. Nu är jag 20 år, jag drömmer inte mardrömmar, har ångest, lr är deprimerad speciellt mycket längre, så jag brukar tänka att jag kommit över det.
Men en sak som jag bara inte tål är ifall en kille ger en såndär blick som han har lust att para sig med en, tex om man är på stranden och vissa sveper med blicken över kroppen. Det gör mej mordiskt arg, och jag har sylat föremål på män jag tycker tittar på mej på fel sätt. Tex en gaffel i nyllet på en kypare som blinkade åt mej.
I vanliga fall så klär jag mej alltid i säckiga fula kläder och jag får ofta kommentaren "Måste du se ut som en A-lagare"
Men man blir väldigt olika bemött beroende på hur man framställer sig själv, och när jag är så känner jag mej trygg.
Ibland om nån frågar vad jag heter, brukar jag säga "Berit" för jag tycker det låter fulare än "Angelica"
Ja det flyter på för det mesta, men ibland kan jag känna ett suf efter det här med att vara tonåring och sånt.
Men varje gång jag gör ett nytt försök, klär mig fint, jag menar inte sexigt, bara vanliga kläder som tex jeans och nån snygg tröja, sminkar mej och så. Och så får jag för mej att nån ger mej en såndär "som man han har lust att para sig med en blick" så drabbas jag av sånt raseri att jag nästan blir rädd för mej själv. Jag blir helt hysterisk och mina ögon blir alldeles svarta. Folk har blivit helt förskräckta eftersom jag i vanliga fall är en blyg tjej, med jätteljus röst som inte vågar prata speciellt mycket.
Det värsta jag har gjort är att jaga en 15-årig kille med en Mora-kniv.
Efteråt så skakar jag bara, och det känns verkligen som jag håller på att förlora kontrollen.
Det behövs ju så lite för att trigga mej.
Finns det något att göra åt det här?
Lr ska jag begrava Angelica och låta Berit ta över, för Angelica är ju nästan lite farlig?
Vilsen brud
|